Android 12 çıkış tarihi açıklandı!

Bir süredir beklenen yeni işletim sistemi Android 12 için tarih verildi. İşte detaylar.

Android 12 çıkış tarihi açıklandı!

Android 12'nin hazırlanması, bir öncekilere kıyasla çok daha uzun sürdü, ancak sonunda nihayet bir tarih verildi. XDA baş editörü Mishaal Rahman, Google'ın Android 12 sürümünü 4 Ekim'de yayınlamayı planladığını duyurdu. Eğer her şey yolunda giderse Pixel cihaz sahipleri Android 12 yükseltmesini aynı gün içinde alacaktır.

Zamanlama tutarsa, bu aynı zamanda Pixel 6 lansmanı için beklentileri de belirliyor. Google, Android 12 olmadan en üst düzey yeni telefonlarını piyasaya süremez. Bu nedenle şirketin Pixel 6'yı bu tarihten önce resmi olarak piyasaya sürmesi pek olası değil. Buna göre Pixel 6'nın Ekim'in ortalarına doğru gelmesi bekleniyor.

Android 12, 4 Ekim'de yayınlanacak

Pixel cihaz kullanmayanların ise bir süre daha beklemesi gerekecek. Bazı telefon üreticileri hızlı olup büyük Android güncellemelerini bir kaç hafta içinde yayınlama eğilimindeyken, bazı üreticiler için ise bu süre aylar alabiliyor. Samsung, Google'ın işletim sistemini resmi olarak yayınlamasından üç ay sonra dahi Aralık 2020'ye kadar Android 11'i dağıtmaya başlamamıştı. Google, çeşitli çabalarla güncelleme gecikmelerini kısaltmaya çalışsa da tek başına yeterli olmayabiliyor.

Şirketlerin hem Android'i yoğun şekilde özelleştirilmiş arayüzlere uyarlaması hem de yazılımı müşteriler ve taşıyıcılarla test etmesi zaman alıyor diyebiliriz. Ancak en azından artık elimizde net bir tarih var.