Güncel

Android 14'ün "ne özellikmiş!" dedirten ve Apple'dan arakladığı yeni özelliği ortaya çıktı!

Apple ve Android arasında yıllardır süren ezeli bir rekabet bulunuyor. Android'in bazı işlevsel özellikleri Apple iOS'da yokken, bazı iOS özellikleri de Android tarafında bulunmuyor. İşte Google'ın ileride Android 14 ile sunacağı utanarak arakladığı yeni özelliği.

Android 14'ün "ne özellikmiş!" dedirten ve Apple'dan arakladığı yeni özelliği ortaya çıktı!

Google'ın ilerleyen yıllarda sunmayı planladığı Android 14'ün ikinci geliştirici ön izlemesi beklenmedik bir özellikle geliyor. Tercihinize bağlı olarak, telefonunuzun ayarlarından açıp kapatabileceğiniz "çalıntı" özelliğin gelin detaylarına yakından bakalım.

Google, Apple'dan "Ne koparırsak kar" düzenine gidiyor

Bazı işlevsel özellikler vardır. Mantıklı olarak baktığınızda ya bu neden yok dedirten bazı özellikler Android'te maalesef bulunmuyor. Bunlardan birisi ve en çokta benim neden olmadığını bir türlü anlamadığım, PIN şifresini girdikten sonra "Tamam" tuşuna basma gerekliliğidir.

Uzun süredir iOS cihazlarda ve custom ROM'larda bulunan bu özellik, artık stok Android'in bir parçası haline geliyor. iOS'ta, PIN kodunuz 6 haneli olmak zorunda ve daha uzun bir şifre ayarlamak isterseniz yeni bir şifre belirlemeniz gerekli.

Android'i uzunca bir süredir kullandıysanız, PIN kodu için gereken minimum uzunluğun 4 hane olduğunu bilirsiniz. Daha uzun bir PIN numarası da kullanabilirsiniz, ancak doğru PIN'in otomatik olarak onaylanmasını etkinleştirmek istiyorsanız, PIN'iniz en az 6 haneli olmak zorunda.

Android 13'ün halefi olacak olan Android 14'ten pes dedirten özellik!

Giriş düğmesine basmanıza gerek kalmadan PIN'i onaylamak, bir güvenlik riski oluştursa da, daha uzun bir PIN oluşturarak bu sorunu kısmen çözebilirsiniz. Bu özellik, yeni tanıtılacak Android 14 ile beraber kullanıcılara sunulacak. Otomatik onaylanan PIN koduna ek olarak, Android 14 Developer Preview 2 başka bir harika özelliği daha getiriyor. Emojileri artık duvar kağıdı yapmak için kullanabileceksiniz. (Windows 11'de gördük sanırım biz bunu)

İstediğiniz duvar kağıdını ve hatta birden fazla emojiyi oluşturmak için istediğiniz herhangi bir emojiyi kullanabilir veya benzersiz bir tane oluşturabilirsiniz. Bu, iOS'ta da var, ancak Google tarafında bu özellik, duvar kağıdının düz görünmesini engellediği için renk ve 3B tasarımlarından yoksun.

Yorumlar
Ömer
Şu an Samsung Galaxy S21 Plus kullanıyorum ve 4 haneli pinim olmasına rağmen oto şifreyi onaylıyor, Ok tuşuna basma zorunluluğu aramıyor.
Cevapla
Aydın
Bende Samsung kullanıyorum aynen öyle
Baran
Iphone fanboy göründü...
Cevapla
Yunus Emre
Ben çok ama çok uzun yıllardır android kullanıyorum ama hiç pin girdikten sonra tamam tuşuna yada giriş diye bir tuşa basamadim. Yani bunu nereden uydurdunuz bilmiyorum ama bence burası teknoloji kanalı olmaktan vazgeçip başka bir branş seçmeli. Bu yorumu Xiaomi 12T pro ile yazıyorum ve bu telefonda da pin girdikten sonra tamam tuşuna basmiyorum. Ayrıca kullandığım pin 4 haneli
Cevapla
Aydın
Bende öyle
muhittin abi
av(e)l açıklamada zaten diyor orda google saf android telefonlarında teneke ixiaomiyi niye katıyon
fenasi kerim
ne boş bir yazı, yazan kişi yıllardır mağarada sadece iphone ile yaşıyor olmalı
Cevapla
Aydın
Aynen
Akın Brcn
''Arakladığı'' nasıl bir tabirdir, teknoloji sayfasına yakışmayan bir tabir.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.