Güncel

Apple ve Android savaşını bitirecek işlemci: Snapdragon 8 Gen 3 fark atacak!

Snapdragon, hızıyla adeta bir canavar olacak olan 8 Gen 3 işlemcisiyle çok iddialı geliyor. 8 Gen 3 sayesinde Android mi, Apple mı sorusu artık tarih olabilir.

Apple ve Android savaşını bitirecek işlemci: Snapdragon 8 Gen 3 fark atacak!

Snapdragon 8 Gen 2, hem performans hem de verimlilik açısından selefine göre (Gen 1) büyük bir gelişme yaşatmıştı. Şimdiyse trendin Snapdragon 8 Gen 3 ile devam etmesi bekleniyor. Hem de Apple'a meydan okuyarak.

Qualcomm'un 2023 yılı için amiral gemisi çipinin Cortex ile gönderileceği söyleniyor. Snapdragon 8 Gen 2'de bulunan Coretx-X3 CPU çekirdeğinden çok daha hızlı olacak bu işlemci Bionic 17'e fark atacak.

Apple ve Android savaşını bitirecek işlemci: Gen 3

Qualcomm'un hız canavarı olacak olan yeni Snapdragon 8 Gen 3 üzerinde çalışmalara başladı. Yeni bir sızıntıya göre bazı önemli ayrıntılar şimdiden ortaya çıkmış durumda. RGcloudS'a (Sızıntıcı) göre, Snapdragon 8 Gen 3, Gen 2 yongası gibi 1+4+3 CPU çekirdek konfigürasyonuna sahip olacak ki bu, Qualcomm'un 1+5+2 kurulumuna geçeceğini iddia eden önceki söylentilerin tam tersi bir durum.

Ayrıca Snapdragon 8 Gen 3'ün, standart Snapdragon 8 Gen 2'deki Cortex-X3 çekirdeğinin 3.2GHz frekansından yaklaşık %15 daha hızlı olan 3.72GHz'e kadar saat hızına sahip bir Cortex-X4 ana çekirdeğe sahip olacağını iddia etti.

Android mi Apple mı savaşı bitebilir!

Sızıntıcı ayrıca Snapdragon 8 Gen 3'ün "kağıt üzerinde" Apple'ın A17 Bionic'inden daha yüksek CPU saat hızlarına sahip olacağını iddia etti. Ancak, bunun daha hızlı bir performans sunup sunmayacağı henüz belli değil. Apple'ın A serisi işlemcileri, kıyaslamalarda genellikle Snapdragon yongalarından çok daha yüksek puan alıyor.

Örneğin, Geekbench'te iPhone 14 Pro'daki A16 Bionic işlemcisi, tek çekirdekte 1.874 puan ve çok çekirdekte 5.372 puan aldı. Snapdragon 8 Gen 2 ile karşılaştırıldığında, tek çekirdekte yalnızca 1.483 puan ve çok çekirdek testinde 4.709 puan alabildi.

Ancak önceki sızıntılarda da, Qualcomm'un yeni nesil çipiyle işlerin değişebileceğini ön görülüyor. Snapdragon 8 Gen 3'ün test amaçlı mühendislik örneğinin A16 Bionic'ten daha hızlı olduğu ortaya çıkmıştı. Bu nedenle artık Apple mı Android mi sözünün ilerleyen tarihlerde yok olacağı tahmin ediliyor.

Yorumlar
Kuleli
Android kullanıcısı olarak bir yandan da iOS kullanıcıyım bir suredir gerçekten iOS çok aşırı stabil çalışmakta,,, illa tutukluk yapsa da arada sırada 2,73 ghz saat hızlı cipten kat kat üstündü selefi,,, android çoğu zaman deli ediyor buna söyleseler inanmazdım hızlı sorunsuz gelirdi takı iOS da kullanıcı olana kadar,,, android yanına yaklaşamaz işletim sistemi olarak iOS gerçek manada candır,,, amma velakin inanılmaz pahalı bir sistem yanına yaklaşılmıyor 😃
Cevapla
Mmet
He he her sene aynı muhabbet
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.