Güncel

Android için tehlikeli dava!

Google bu davayı kaybederse Android'in sonu yaklaşabilir!

Android için tehlikeli dava!

Hatırlayacağınız üzre dev yazılım şirketi Oracle, Java'yı meydana getiren Sun Microsystems'ı sirketini geçtiğimiz yıllarda satın almıştı. Satın alındığı yıl Oracle Google'a büyük bir dava açmıştı, bu dava ile birlikte Google'ın nadide işletim sistemi Android'in Java telif haklarını çiğnediğini ile sürüyordu.

Oracle Android için Google'a dava açtı, görüşmeler geçtiğimiz hafta pazartesi günü karşılıklı olarak başlamış oldu. Eğer mahkeme Google'ın Java telif haklarını çiğnediği ispatlanacak olursa Android ile birlikte bir çok 3. partli yazılım yapan firmanın başı ağrıyacak gibi duruyor.

1335267166_oracle-google-android-java.jpg

Arama motoru devi Google, Apple'ın Samsung ve HTC'e açtığı davada Samsung ve HTC'nin yanında olmuş, onlara destek vermişti. Oracle davasında haklı çıkar ise Google'ın muhteşem işletim sistemi Android için piyasa epey karışacak gibi duruyor.

2 çözüm yolu gözüküyor, bunlar:
Google Oracle'a telif hakları için toplu bir lisans parası ödeyecek, diğer çözüm yolu ise Google'ın Android'i baştan geliştirmeye gitmesi.

*Bu dava Android'in geleceği açısından oldukça tehlikeli!

Yorumlar
Misafir
Bu haberin kaynağı belirtirmisiniz, yurtdışıda okuduğum bazı kaynaklar bu haberi yalanlıyor.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.