Güncel

Android yüzünden Google ve Oracle karşı karşıya

Oracle iddiasında Google'ın Android sisteminde kendi programlama dilinden yararlandığını öne sürdü.

Android yüzünden Google ve Oracle karşı karşıya

Oracle, Google'ın Android ürünü ile kendisine ait çok sayıda patent ve telif hakkını çiğnediğini öne sürerek mahkemeye verdi.

1334669729_android-oracle-google.jpg

Mahkeme San Francisco'daki bir mahkemede görülüyor ve Oracle, tazminat olarak yaklaşık 1 milyar dolar talep ediyor. Oracle iddiasında Google'ın Android sisteminde kendi programlama dilinden yararlandığını öne sürdü. Aralarında Sharp, Samsung, LG ve Sony'nin de olduğu pek çok cep telefonu üreticisi, Android işletim sistemlerini kullanıyor.

Uzmanlara göre dava ciddi bir emsal yaratabilir. Java, 1995'ten beri yazılımların bir işletim sistemine bağlı kalmadan, farklı pek çok bilgisayar platformunda birden çalışabilmesine olanak sağlıyor.

Oracle, yazılım ve bilgisayar ürünleri geliştiriyordu. 2009 yılında Java'nın tasarımcısı Sun Microsystems'i ile beraber Java'nın telif haklarının mülkiyetini de devraldı.

Oracle şirketi Google'ı, yazılım geliştiricilerin Java ile uyumlu kod yazmasına olanak veren uygulama arayüzleri dolayısıyla suçluyor.

Oracle davayı kazanması sonucunda Google'ın Play yazılımındaki bazı uygulamaların yeniden yazılmasını gerektirebilir.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.