Güncel

Angry Birds sadece domuzları değil, sizi de avladı!

Angry Birds, verileri toplamak için casusluk mu yaptı?

Angry Birds sadece domuzları değil, sizi de avladı!

Son yılların en popüler oyunlarından biri olan Angry Birds, düşman domuzları imha ederek zor seviyeleri tamamlayarak vakit öldürmeyi sağlayan bir oyun gibi görünüyor. Ama Edward Snowden’a göre, bu uygulama zaman öldürmeden daha fazlasını yapıyor.

Snowden’ın açıklamasına göre NSA ve İngiltere'den GCHQ, kişisel veri toplamak için Angry Birds ve diğer sözde sızdıran uygulamaları kullanarak devlete belgeleri teslim etti. Bu veriler birçok uygulamalarda bulunan fotoğraf ve konum paylaşımı ve diğer izinler ile elde edildi.

1390908284_angry-birds.jpg

Angry Birds'ün geliştiricisi Rovio, casusluk ile herhangi bir ilgisi olduğunu reddetti ve olanlardan habersiz olduğunu söyledi. Belgeler gayet açık, NSA ve GCHQ teknik bit ve çeşitli uygulamalar dan veri parçalarını toplayarak hedeflenen kullanıcıların oldukça doğru bir profilini bir araya getirmeyi başardı. Ancak, bu yöntemlerin kimler için kullanıldığı ve hangi gruplar hedef alındığı bilinmiyor.

İzinler ve bilgi paylaşımı genelde oyunu artırmak ve daha iyi oyun için oyuncunun konumunda bazı reklamlar sunarak tüketiciye hizmet etmek için kullanıyordu.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.