Apple CEO'su maaşını düşürdü! Düşmüş hali bile dudak uçuklatıyor

Apple CEO'su Tim Cook kendi isteğiyle maaşını düşürdü. Alınan karar sonrası Tim Cook'un maaşı 35 milyon dolar düşmüş olacak. İşte Tim Cook'un yeni maaşı.

Apple CEO'su maaşını düşürdü! Düşmüş hali bile dudak uçuklatıyor

Cupertinolu teknoloji devi Apple, bugün ilginç bir gelişmeyle karşımıza çıktı. Şirketin CEO'su Tim Cook, kendi isteğiyle maaşını düşürme isteğinde bulundu. Tim Cook'un bu isteğine yönelik yeni bir karar alan yönetim kurulu, CEO'nun maaşında 35 milyon dolar kesinti yaptı. 

Tim Cook'un CEO maaşı düşüyor

Tim Cook, geçtiğimiz yılda 3 milyon dolar maaş, 83 milyon dolar hisse senedi payı ve ek tazminatlarla toplamda 99,4 milyon değerinde maaş almıştı. Ancak bu yıl aldığı maaş değişecek.

Apple, Tim Cook'un kendi isteğiyle CEO'nun maaşında %40'lık bir kesinti yaptı. Yani Cook, 35 milyon dolar daha az kazanacak. Böylelikle CEO'nun Apple'dan toplam kazancı 49 milyon dolar olacak.

Apple CEO Tim Cook maaş

Ancak bu karar, Tim Cook'un daha fazla kazanmasına engel değil. Apple'ın yıllık kazancına bağlı olarak bu maaş artabilir. 

Tim Cook, neden maaşını düşürmek istedi?

Apple'ın perşembe günü yayınlanan yıllık vekaletnamesinde, "Tazminat komitesi, hissedar geri bildirimlerini, Apple'ın olağanüstü performansını ve Bay Cook'un tazminatını alınan geri bildirimler ışığında ayarlama tavsiyesini dengeledi."  ifadesi yer alıyor.

Böylelikle Tim Cook'un, hissedarların bildirimlerine uyup maaşını düşürme kararı aldığını anlamış oluyoruz. Yine de üst düzey yöneticilerin kendi maaş kesintilerini talep etmesi oldukça alışılmadık bir durum. 

Tam olarak 2011 yılından beri CEO koltuğunda oturan Tim Cook, en yüksek maaşlı üst düzey yöneticiler arasındaki yerini, bu maaş kesintisine rağmen korumaya devam edecek.