Güncel

Apple, iPad patenti için 60 milyon dolar ödedi!

Apple'ın uzun zamandır iPad patenti için savaştığı Proview firması ile arasındaki anlaşmazlık sonuçlandı.


Proview, 2000 yılından beri Çin pazarında iPad isminin patentinin hak sahibi olduğunu iddia etmişti. Ancak Apple, 2009 yılında adını dünya çapında duyurduğu için hakkın kendisinde olduğu konusunda ısrar ediyordu. Guangdong'da bir mahkeme çözüme ulaşmaya çalışmak için iki firma arasında arabuluculuk yapıyordu.

Şimdi Guangdong mahkemesi bir açıklama yaptı ve "iPad anlaşmazlığı çözümle sonlandırıldı" dedi. Mahkeme, "Arabuluculuk mektubunda istendiği gibi Apple ınc Guangdong Yüksek Mahkemesi hesabına 60 milyon dolar devretmiştir" açıklamasını yaptı.

1341210788_apple-ipad-proview-isim-hakki.jpg

Apple zaten daha önce 55 bin dolar karşılığında Tayvanlı Proview kullanıcısından iPad için küresel haklarını satın almıştı. Ancak Çinli firma kullanıcının satmak için haklara sahip olmadığını öne sürmüştü. İki firmanın arasındaki çekişme Apple'ın iPad'lerinin Çin raflarından kaldırılması ile sonuçlandı.

Proview ile anlaşmazlık sonucunda mahkemelere başvuran firma iPad için Şanghay'da satış yasağı talep etti.

1341210808_ipad214022012.jpg

Çin'de Apple ürünleri için talepler gün geçtikçe artıyor ve Çin pazarı en büyük pazarlardan birisi konumunda. Bu durumdan dolayı Apple Çin pazarından payını almak istiyordu. Analistlere göre Apple mantıklı bir hareket yaptı.  Ayrıca bazı eleştirmenler Proview'i iPad'in başarısından kazanç sağlamakla suçladı.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.