Güncel

Apple iPhone ile kazanmaya devam ediyor!

Apple beklentilerin üzerinde gelir elde etti. Gelirindeki en büyük payı amiral gemisi iPhone ile sağladı!

Apple iPhone ile kazanmaya devam ediyor!

Apple, bu yılın ikinci takvim çeyreğine denk gelen 2021'in üçüncü mali çeyreğinin sonuçlarını açıkladı. "Apple" üreticisinin toplam geliri 81,4 milyar dolar oldu ve bu rakam geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 36 daha yüksek. Ayrıca bu rakam analistlerin 73,30 milyar dolarlık beklentilerinin de oldukça üzerinde gerçekleşti.

Net üç aylık kar 21,7 milyar dolar, bu da bir yıl öncesine göre yüzde 93 daha fazla. Üç aylık dönemde brüt kar yüzde 43,3 iken, geçen yılın aynı döneminde yüzde 38,0 oldu. Apple'ın satışları tüm bölgelerde arttı, ancak en önemlisi Çin'de yüzde 58 oranında büyüdü ve 14,76 milyar dolara ulaştı.

İPHONE SATIŞLARI YÜZDE 50 ARTTI

Apple iPhone ile kazanmaya devam ediyor! - Resim : 1


Apple'ın akıllı telefon ve tablet satışları da aynı dönem itibarıyla artış gösterdi. Buna göre, söz konusu dönemde iPhone satışları yaklaşık yüzde 50 artarak 39,6 milyar dolara, iPad satışları da yüzde 12 artışla 7,4 milyar dolara yükseldi. Mac satışları aynı dönemde yüzde 16 artışla 8,2 milyar dolar oldu.

İPhone'un satışından elde edilen gelir, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 50 arttı ve 39,60 milyar dolar oldu. 17,5 milyar dolarlık gelir yüzde 33'lük bir artışı temsil ediyor ve bu kategori, iPhone dışındaki diğer Apple bölümlerinin iki katından daha fazla gelir elde ettiğini gösteriyor.

Firma Giyilebilir Cihazlar, Ev ve Aksesuarlar, Apple Watch, HomePod Mini ve yeni AirTags gibi cihazlarla ürün kategorisini genişletmeye devam ediyor. Bu kategorideki satış geliri yüzde 36 arttı ve 8,8 milyar dolar oldu. Mac ve iPad daha mütevazı bir büyüme gösterdi: Mac geliri yıllık bazda yüzde 16 (8.2 milyar $ ) ve iPad'den elde edilen gelir yüzde 12 (7.4 milyar $ ) olarak gerçekleşti.

Apple iPhone ile kazanmaya devam ediyor! - Resim : 2

Buna ek olarak, bu yılın başından bu yana, şirketin piyasa değeri yüzde 10,6 büyüdü ve piyasa değeri 2,49 trilyon dolar oldu.

Apple'dan yapılan açıklamaya göre, nisan-haziran dönemini, bilançosunda üçüncü çeyrek olarak kabul eden şirketin geliri geçen senenin aynı dönemine kıyasla yüzde 36 artarak 81,4 milyar dolara ulaştı. Şirket, geçen yılın nisan-haziran döneminde 59,7 milyar dolar gelir elde etmişti.

Apple’ın geçen yılın nisan-haziran döneminde 11,3 milyar dolar olan net karı da bu senenin aynı döneminde 21,7 milyar dolara yükselerek yüzde 93 artış gösterdi. Şirketin hisse başına karı ise söz konusu dönemde 0,65 dolardan 1,30 dolara çıktı.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.