Güncel

Apple iPhone'un çiplerini Samsung mu üretecek?

Apple Samsung'la bağlarını koparıyor!


Apple yeni iPhone'u 12 Eylül'de duyuracak. 12 Eylül yaklaşırken artan heyecanların yanında iPhone'un tamamlandığını gösteren işaretler de gelmeye başladı. iPhone'un ertelenme söylentileri de olmazsa olmazlardan tabi. Apple önceki cihazlarında da çip üretimini Samsung'tan  sağlıyordu.

Güney Kore firması Samsung Apple'ın aynı zamanda işlemci sponsoru olarak da karşımıza çıkmıştı. Bu durumda Apple'a ait mikro çipler, ekran ve hafıza kartları Samsung tarafından yapılıyor. Apple'ın ünlü cihazları iPad, iPhone ve iPad'in hem (DRAM) çipleri hem de NAND hafıza çiplerini Samsung üretiyor.

Kore gündeminden gelen haberler doğrultusunda Apple'ın 12 Eylül'de yayınlanacak olan yeni iPhone'u için Samsung'tan destek almayacağı belirtilmişti ancak bunun doğruluğu konusunda net bilgiler bulunmuyor.

Kore basınında yapılan habere göre DRAM ve NAND hafıza çiplerinin Japon firma Toshiba ve Elpida Memory tarafından istenileceği belirtiliyor. Apple öyle görünüyor ki patent davalarının ardından Samsung ile çalışma konusunda bazı endişelere sahip.

Samsung yeni iPhone'un çipleri konusunda hala ilk sırada fakat Apple Samsung'a verdiği siparişleri düşürerek diğer firmalardakini artırmayı düşünüyor. İki firma arasındaki gerginlik yeni iPhone için de etkili oldu. Alınan bilgilere göre bu yılın başlarında Apple Elpida'dan mobil DRAM çipleri satın aldı.

Apple ve Samsung'un mobil endüstrisinde patent davaları arasında sıkışıp kalması iki firmayı da kötü etkilemiş görünüyor. Apple Samsung'tan kazandığı 1 milyar dolardan sonra bazı tedbirler alıyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.