Güncel

Apple kapsama alanını uzaya kadar genişletiyor! [Ağaca çıkma derdine son!]

Apple yeni iPhone lansmanını dün gerçekleştirmiş ve 14.nesil akıllı telefonlarını tanıtmıştı. Bu seride bulunan yeni bir özellik sayesinde kullanıcılar acil durumlarda uydu ile iletişime geçebilecekler. İşte detaylar.

Apple kapsama alanını uzaya kadar genişletiyor! [Ağaca çıkma derdine son!]

Apple, iPhone 14'ün tanıtımınında cihazlarında yeni sunacağı bir özelliğe oldukça değinmişti. Kullanıcılar hücresel veya Wi-Fi kapsama alanı dışındayken bile acil durum mesajlaşmasını etkinleştirip, iletişim içinde kalabilmek için Dünya yörüngesindeki uyduları kullanabilecekler.

Apple özellik hakkında çok fazla bilgi vermezken, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'na yakın zamanda yaptığı başvuruda daha fazla detay ortaya çıktı.

Apple iletişimi uzaya taşıyor

Düşük Dünya yörüngeli (LEO) uydu sağlayıcısı Globalstar ile ortaklık söylentileri, geçen yılki iPhone 13 lansmanından hemen önce gün yüzüne çıkmıştı, ancak özellik, en azından halka açık olarak telefonlara hiçbir zaman gönderilmedi. İnsanlar bu özelliğin, bazı iPhone'larda gerekli donanıma sahip olduğu ve uydularla iletişimi sağlamak için sadece bir yazılım güncellemesiyle etkinleştirilebileceğini söylüyor.

iPhone 14'ün acil durumlardaki uydu çağrısı hakkında her şey!

Apple ve Globalstar sonunda dünkü etkinlikte bu özelliği resmi olarak duyurdu. Anlaşmaya göre Apple, hizmeti çalıştırmak adına yeni Globalstar uyduları için onaylanmış sermaye harcamalarının yüzde 95'ini ödeyecek. SEC dosyalamasında Globalstar, Goldman Sachs & Co. ile ortaklık kurduğunu ve 2022'nin dördüncü çeyreğinde finansmanı tamamlayacaklarını açıkladı.

Ayrıca, Globalstar'ın mevcut ve gelecekteki ağ kapasitesinin yüzde 85'ini Apple'ın hizmetini desteklemek için tahsis etmeyi kabul etmesi, minimum kalite ve kapsama standartlarının yanı sıra hizmetin sürekliliğini sağlaması da epey ilginç görünüyor.

iPhone 14 cihazlarında uydu üzerinden Acil SOS özelliği Kasım ayında gelecek ve ilk iki yıl boyunca ücretsiz olarak kullanılacak. Apple, ücretsiz deneme süresinden sonra hizmetin ne kadara mal olacağını ise henüz açıklamadı.

Globalstar'ın hisse değeri ise bu açıklamadan kısa bir süre sonra yükseldi ancak bu yükseliş uzun süremeden değerler tekrar eski haline döndü.

Apple'ın yeni iPhone serisi, iPhone 14 ve iPhone 14 Plus'ın yanı sıra premium model iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max'ten oluşuyor. Giriş seviyesi model için *fiyatlandırma 899 dolardan (16.392₺) ve Pro Max için 1.099 dolardan (21.863₺) başlıyor. Tüm seri, 9 Eylül'den itibaren 16 Eylül'deki genel satışa sunulmadan önce ön siparişe açılacak. (7 Ekim'de gelecek olan iPhone 14 Plus hariç).

*vergiler hariç

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.