Güncel

Apple kelebek klavye ısrarından vazgeçiyor

Gelen bilgiler doğruysa Apple, 2015 yılından bu yana bilgisayarlarında kullandığı kelebek mekanizmasına sahip klavye tasarımından vazgeçiyor.

Apple kelebek klavye ısrarından vazgeçiyor

Kullanıcıların uzun süredir şikayetçi olduğu ve MacBook bilgisayarlarda kullanılan kelebek mekanizmalı klavye tasarafımı tarihe karışıyor. Apple'e yakın kaynaklara dayandırılan haberlere göre firma bu tarz klavyelerin üretimini sonlandıracak.

Apple kelebek klavye ısrarından vazgeçiyor

Piyasaya sürüldüğü dönem büyük umutlar ve reklam kampanyaları ile tanıtılan bu klavye mekanizmasının yıllar içinde sorunlu olduğu ortaya çıktı. Kullanıcıları adeta canından bezdiren bu kelebek klavye mekanizması çok hassas ve en küçük toz zerresinden bile etkilendiği için sıklıkla sorun çıkartıyordu.

Apple hakkındaki güvenilir analizleriyle tanınan Ming-chi Kuo, Apple’ın yeni klavyelere geçeceğini ve bu klavyelerin daha dayanaklı ve uzun tuşlara geri dönerek makas-anahtar tipi tuşlar kullanacağını söylüyor.

Hinüz Apple konuyla ilgili resmi bir açıklama yapmasa da beklentiler firmanın önümüzdeki dönemde bu klavye tasarımını terk etmesi yönünde olacak.  Yıllar içinde bu klavye sorununu düzeltmek için uğraşan Apple, mevcut tasarımı sorunsuz hale getirmeye çalıştı. Ancak böyle bir karar alınırsa çabaların sonuç vermediğini de anlaşılmış olacak. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.