Güncel

Apple Lightning kabloya veda etmeye hazırlanıyor! Nedeni Avrupa, ABD'yi kıskanıyor!

Apple iPhone, iPad ve MacBook gibi bazı cihazlarında kullandığı kendi kablolama patenti olan Lightning kabloya veda etmeye hazırlanıyor. Bu hafta bazı senato üyeleri bununla alakalı teklifi meclise ilettiler. İşte detaylar.

Apple Lightning kabloya veda etmeye hazırlanıyor! Nedeni Avrupa, ABD'yi kıskanıyor!

Bir grup demokratik senatör, ABD Ticaret Bakanı Gina Raimondo'ya, hükümetin ülkede ortak bir kablolama standardı eksikliğini gidermesi için ek adımlar atmasını talep eden bir mektup ilettiler. Bu talebin ardından Apple'ın Lightning kablolama standardı tarih olabilir.

Geçen hafta ki gelişmelerde, Avrupa Birliği'ndeki milletvekilleri, bölgede satılan elektronik cihazların 2024 sonbaharına kadar şarj için standart bir USB-C bağlantı noktası kullanmasını gerektiren bir yasa çıkmıştı. Bazı ABD liderleri ise bu konuda AB'nin adımlarını takip etmek istiyor.

Apple kabloları teklif onaylanırsa değişecek

Senatörler, endüstrinin tek tip bir kablolama standardı benimsememesinin tüketiciler için maliyetli olduğunu ve aşırı e-atık ve çevresel hasara yol açtığını düşünüyorlar. Global e-Waste Monitor'den alıntılanan bir rapora göre, insanlar 2019'da 53,6 milyon mt e-atık üretti ve sadece yüzde 17,4'ü uygun şekilde toplandı ve geri dönüştürüldü.

Mektup Senatörler Elizabeth Warren, Edward J. Markey ve Bernard Sanders tarafından yazılıp imzalandı.

Apple Lightning kabloya veda ediyor!

Mobil cihazlar için tek tip bir kablolama standardının oluşturulması ve uygulanması bazı insanlar için lehinde ve aleyhinde tartışmalara yol açabilir. Böyle bir yetki, gerçekten de e-atıkları azaltacak ve insanlar yeni şarj cihazları satın almak zorunda kalmayarak tüketicilerin paradan tasarruf etmesini sağlayacaktır. Öte yandan, teknoloji şirketleri bu tür kısıtlamaların yeniliği boğacağını ve hızlı şarj cihazlarının ilerlemesini yavaşlatacağını da iddia ediyorlar.

Sizin bu konu hakkındaki düşünceleriniz neler? Apple için mobil cihazlar adına evrensel bir şarj standardı gerekli mi? Eğer öyleyse, USB-C mi yoksa tamamen farklı bir şey mi olmalı?

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.