Güncel

Apple Mac Pro üretimini Çin'e kaydırıyor

ABD hükümeti tarafından alınan karara rağmen Apple, bugüne kadar ABD'de ürettiği Mac Pro bilgisayarların fabrikasını Çin'e taşıyor.


Apple tarafından 2013 yılından bu yana ABD'nin Texas eyaletinde üretilen Mac Pro bilgisayarları artık Çin'de üretilecek. Wall Street Journal'ın haberine göre Apple'ın Mac Pro bilgisayarları, Quanta'nın Şangay yakınlarındaki fabrikasında üreticilek.

Apple Macbook Pro üretimini Çin'e kaydırıyor

Alınan kararda Quantas'ın Mac Pro parçalarının tedarikçilerine yakın bir konumda olmasının da etkisi olduğu söyleniyor. Bu yakınlık maliyetlerin düşmesine ve gelirlerin artmasına neden olduğu için tercih edildi.

Alınan kararda etkin olan bir diğer sebebin ise ABD'De üretim yapmanın bazı zorluklarının bulunması olduğu da düşünülüyor. 2013 yılında Mac Pro'yu ABD'de üretmeye başlayan Apple, bir dizi zorluk yaşadı. Yeni üretilen modellerin testlerinin gecikmiş, bu da beraberinde ürünlerin piyasaya sürülmesinin gecikmesine yol açmıştı.

Alınan kararın son dönemde Çin ile ticari gerilim yaşayan ABD hükümeti tarafından nasıl karşılanacağı henüz bilinmiyor. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.