Güncel

Apple, Microsoft'u ezdi geçti!

Apple, Microsoft'un 10 yıllık rekorunu kırdı.


Apple, Microsoft'un 10 yıldan uzun bir süredir var olan bir rekorunu kırdı.  Microsoft, 1999 yılında kendi adına pazarın en parlak döneminde 620,58 milyar dolar ile piyasa değerine ulaşmıştı.  O dönemlerde pek çok teknoloji ve Internet firması halka açılmış ancak istediklerini alamamış ve büyük değer kaybetmişlerdi.

Parlak dönemin yıldızı Microsoft'un piyasa değeri şuanda ise sadece 257 milyar dolara civarında. Tabi ki bu düşüşle beraber yükselenlerde oldu.  Associated Press'in açıklamasına göre Microsoft'un en büyük rakiplerinden Apple'ın hisseleri bugün hisse başına 665,15 dolara yükseldi.

1345619517_0000195721.jpg

Bu rakam ile Apple'ın piyasa değeri 624 milyar dolara çıkıyor ve teknik olarak Apple, gelmiş geçmiş en değerli şirket haline geliyor.

2012 yılı boyunca Apple'ın hisseleri düşük bir düzeyde ilerlemişti fakat Eylül ortalarında iPhone 5'in ve 7 inçlik bir iPad'in çıkacak olması yatırımcıların fiyatları yükseltmesine neden oldu. Teknik açıdan Apple şu anda dünyanın en değerli şirketi konumunda. Analistler bu değerin dahada artacağı düşüncesinde hem fikirler.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.