Güncel

Apple, Nike ve Google’dan Rusya yaptırımı

ABD’li teknoloji devi Apple, Rusya’nın Ukrayna'yı işgalinin ardından yaptırım kararı alarak Rusya'daki tüm ürün satışlarını durduran en son büyük firma oldu.

Apple, Nike ve Google’dan Rusya yaptırımı

Teknoloji devinin Rus işgali konusunda "derinden endişe duyduğu" ve "şiddet sonucu acı çekenlerin" yanında olduğu söylendi.

Rusya’nın işgaline sessiz kalmayan birçok şirket gibi Apple’da yaptırımlarını açıkladı. Apple Pay ve Apple Haritalar gibi diğer hizmetler de sınırlandırıldı.

Nike işgal hakkında yorum yapmadı ancak müşteriler artık ürünlerini çevrimiçi sipariş edemiyor. Rus müşteriler Nike'ın Rusya'daki müşterilere mal teslimatını garanti edemediği için çevrimiçi siparişleri durdurduğunu ifade eden bir otomatik mesaj ile karşı karşıya kaldı. Ancak web sitesi, müşterileri en yakın Nike mağazalarına yönlendirdi.

Ukraynalı bir milletvekili olan Lesia Vsylenko, spor giyim devinin hareketinin özel şirketlerin Rusya'ya nasıl yaptırım uygulayabileceğinin harika bir örneği olduğunu tweetledi.

Film stüdyoları, otomobil üreticileri ve teknoloji firmaları da dahil olmak üzere bir dizi yüksek profilli marka son günlerde Rusya'dan geri çekildi.

Google, RT gibi Rus devlet destekli yayıncıları özelliklerinden kaldırdı.

Haber ajansı RIA'ya göre, Rusya'nın VTB Bank uygulaması gibi Rusça mobil bankacılık uygulamaları yakında Apple'ın iOS işletim sistemini kullanan cihazlarda tam olarak çalışmayabilir.

Rusya'ya hangi yaptırımlar uygulanıyor?

Apple yaptığı açıklamada, firmanın "Ukrayna vatandaşları için güvenlik ve ihtiyati tedbir" olarak Ukrayna'daki Apple Haritalar'da hem trafik hem de canlı olayları devre dışı bıraktığını söyledi.

Geçen hafta, Ukrayna Başbakan Yardımcısı Mykhailo Fedorov, Twitter'da Apple'a açık bir mektup yayınladı ve Apple'dan Rusya'yı ürünlerinden, hizmetlerinden ve App Store'dan kesmesini istedi.

Pazar araştırması şirketi Counterpoint'e göre Apple'ın iPhone'ları, geçen yıl satılan tüm telefonların yaklaşık %13'ünü sağlayarak Rusya'da en çok satan üçüncü akıllı telefon. Ancak bu, Apple'ın küresel iPhone satışlarının %2'sinden daha azını temsil ediyor.

Daha önce Google, Rus hükümeti tarafından finanse edilen haber şirketlerinin reklam araçlarını ve YouTube'daki bazı özellikleri kısıtlamıştı. Şirket bir blog yazısında, "Tüm yaptırım gerekliliklerine uymayı taahhüt ediyoruz ve en son yönergeleri izlemeye devam ediyoruz." Dedi.

Google ayrıca, hizmetlerimizin çoğunun (Arama, Haritalar ve YouTube gibi) şu anda Rusya'da sunulduğunu ve küresel bilgi ve bakış açılarına erişim sağlamaya devam ettiğini söyledi.

Küresel markalar birer birer kendilerini Rusya'dan uzaklaştırmak için hareket ediyor ve bu da ülkeyi giderek daha izole bir hale getiriyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.