Güncel

Apple tamir görmüş ürünlerini eBay'de satacak

Apple Refurbished, yani tamir görmüş cihazlar için eBay üzerinden mağaza açtı.

Apple tamir görmüş ürünlerini eBay'de satacak

Apple Refurbished yani tamir görmüş cihazları satacağı bir mağazayı daha önce kendi internet sitesi üzerinden satışa sunmuştu. Şirket şimdide eBay üzerinden bu mağazanın açılışını yaptı.

Deneme sürecinde olan mağaza yapılan işlemlerden şu ana kadar yüzde 99.7 gibi yüksek bir puan aldı. Ancak Apple, mağazanın sahibi olsa da, iletişim bilgileri gibi herhangi bir detayın bulunmaması da ilginç görülüyor.

1353497333_safa1353485494.jpg

Bu duruma sebep olarak da Apple'ın mağazanın deneme sürecinde olması, satışların nasıl gideceğini kontrol etmek istemesi ve kullanıcılardan gelecek yorumların takip etmek istemesi olabilir diye düşünülüyor.

Sıfırlanmış ürün Tanımı Nedir? (Refurbished)

Refurbished, herhangi bir sebepten dolayı sıfırlanmış, problemi tespit edilip işlem görmüş ve değişim olmadan uygun fiyatla piyasaya sürülen ürün demektir. Bu kavramı genelde cep telefonlarında duyarız (en çok ikinci el piyasası onlar olduğundan sanırım, Türkiye için en azından). Ve e-ticaret sitelerinde bu ürünlerden kaçınmanız gerektiği ve yine en çok bu tip alışveriş ortamlarında karşılaşıldığı görülmüştür.

*Avrupa"da firmalar icin musteri memnuniyeti önemli ve de kanunlar da bunu desteklediginden dolayi aldiginiz herhangi bir elektronik urunu 30 gun icinde geri verebilirsiniz. ya da 1 yillik garanti kapsamindayken 362. gunde bir sorun cikarsa, satin aldiginiz sirket ya bedavaya tamir eder ya da size yenisini gonderir.

Refurbished (sıfırlanmış ürün) ileride problem yaratacağından ve kötü niyetli satıcıları ayırt etmek açısından bu ürünlerin nasıl kontrol edileceğini maddeler halinde göreceğiz.

1. Refurbished ürünle sıfır ürünleri nasıl ayırt edebiliriz?

Paketlenmesinden hemen hemen ayırt edilebilir bir üründür, kendi orjinal kutusu dışında yani ezik çürük, yarık olan bir kutu da sunulur. Fakat tam olarak bu bize birşey anlatmaz. Kutunun üzerinde REFURBISHED etiketi vardır ve buna dikkat edilmelidir.

2. Refurbished ürünle sıfır ürün arasındaki fark nedir?

Sıfırlanmış ürün ile arasındaki fark, kesin olarak bir sebepten dolayı sıfırlanmış olmasıdır. Bunu STOK FAZLASI olarak algılamak yanlış olur. STOK FAZLASI olsa idi, kendi fiyatı üzerinden satılırdı ve bu sıfırlanmış ürünler genelde sezon sonu olarak adlandırılıp o şekilde satılır.

3. Refurbished"in dezavantajı nedir?

Ürünün kesinlikle en az bir sorunu vardır.

4. Refurbished alırken neye dikkat etmeli?

Bu husus çok önemli çünkü eğer bir üründen çok fazla refurbished ürün varsa denilebilir ki ÜRÜNÜN O SERİSİ HATALI ÜRETİLMİŞ OLABİLİR ve sıfırında da aynı sorunlar ortaya çıkabilir.

Yorumlar
Misafir
ne sattıklarına nerden bakabılıyoruz
Cevapla
ali
ben almanyadayim bu bahsettiginiz avrupa ulkesi hangisi
Cevapla
Yuri
Sorunu giderilmiş ürünler değil mi bunlar
Cevapla
Misafir
yuh :S
Cevapla
yalcin
ya ticaret kafasi ,veya sirketi parasal yonden kurtarma cabasi!!!!
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.