Apple ve Qualcomm anlaştı!

Apple ve Qualcomm milyar dolarlık davalardan vazgeçtiler. İşte detaylar!

Apple ve Qualcomm anlaştı!

Apple ve Qualcomm aralarındaki kavgayı sona erdirdi. Uzmanlar, 5G yarışında geri kalmak istemeyen Apple'ın anlaşmaya mecbur kaldığı yorumunu yaptı. Anlaşma kapsamında Apple, Qualcomm'a ödeme yapacak ancak tutar açıklanmadı.

Apple ve Qualcomm anlaştı!

En büyük çip üreticilerinden Qualcomm ile teknoloji devi Apple arasındaki patent krizi sona erdi. Ortak açıklama yapan iki şirket ABD, İngiltere ve Çin'de devam eden tüm davalardan vazgeçtiklerini ve bir anlaşmaya vardıklarını duyurdu. Açıklamada, "Dünya çapında tüm suçlamaları geri çektik" ifadeleri yer aldı.

İki Amerikalı devi karşı karşıya getiren patentlerden biri fotoğraf diğeri de dokunmatik ekranla ilgiliydi. Söz konusu patentler Apple'ın görüntüleri iOS'ta nasıl yeniden biçimlendirdiğini ve işletim sisteminin dokunmatik ekrana nasıl tepki verdiğini ele alıyor.

Qualcomm, Apple'ı ticari sırlarını çalmak ve bunları iPhone'lardaki yongaların performansını artırmak için Intel'e vermekle suçluyordu. Ayrıca, Apple'ın kendisine 7 milyar dolarlık patent borcu olduğunu iddia ediyordu. Apple, satılan her cihaz için çip üreticisine verdiği lisans ücretinin ödemesini 2017'de durdurmuştu.

Birbirleriyle altı yıllık küresel patent lisansı anlaşması imzalayan şirketler, Apple'ın Qualcomm'a miktarı açıklanmayan bir para ödemesi konusunda da uzlaştı. Peki ya siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlar kısmından bizlere aktarmayı unutmayın.