Apple'a şok suçlama! Eğer iddialar doğruysa herşeyin sonu gelebilir

Kredi kartı düzenleyicileri adına açılan bir toplu dava, Apple'ı Apple Pay'den yasa dışı kazanç sağlamak ve antitröst yasalarını çiğnemekle suçluyor.

Apple'a şok suçlama! Eğer iddialar doğruysa herşeyin sonu gelebilir

Affinity Credit Union, bugün ABD Kaliforniya Kuzey Bölgesi Bölge Mahkemesinde yapılan şikayette davacı olarak listeleniyor. Dava, iOS cihazlarındaki temassız ödemeleri Apple Pay ile sınırlayarak ve mobil cüzdanı kullanmak için ödeme kartı veren kuruluşlardan ücret alarak, iPhone üreticisinin rekabete aykırı davranışlarda bulunduğunu iddia ediyor.

Android kullanıcıları temassız mobil cüzdan seçeneklerine sahipken, iOS kullanıcıları yalnızca Apple Pay aracılığıyla dokun ve öde teknolojisini kullanabiliyor. Yani iPhone kullanıcıları Google Pay uygulamasını indirebilirken, mağazalarda temassız ödeme yapmak için kullanamıyorlar. Android, desteklenen herhangi bir mobil cüzdanın kullanımı için ödeme kartı veren kuruluşlardan ücret almıyor. Ancak, kart veren kuruluşlardan kredi işlemlerinde %0,15 ve banka işlemlerinde yarım sent ücret alan Apple Pay için farklı bir hikaye söz konusu. Dava, bu ücretlerin Apple’a yılda 1 milyar dolara kadar kar sağladığını iddia ediyor.

Apple'a şok suçlama! Eğer iddialar doğruysa herşeyin sonu gelebilir - Resim : 1

Apple'a şok suçlama! Eğer iddialar doğruysa herşeyin sonu gelebilir

Dava, Apple'ın iOS kullanıcılarını temassız ödemeler için yalnızca Apple Pay ile sınırlayarak rakip mobil cüzdanları piyasadan engellediğini iddia ediyor. Ödeme kartı veren kuruluşlar, hizmetlerini iPhone kullanıcılarına sunmak istiyorlarsa, esasen Apple'ın işlem ücretlerini ödemek zorunda kalıyorlar.

Apple, bir antitröst komisyonunun teknoloji devinin üçüncü taraf geliştiricilerin temassız ödemelere izin vermesini yasadışı olarak engellediğini söylediği AB'deki ödeme sistemi konusunda da benzer bir zorlukla karşı karşıya. Apple, üçüncü taraf geliştiricilere erişim vermenin bir güvenlik riski olacağını savunarak AB'nin iddialarını reddediyor. Bu ayrıca Apple'ın üçüncü taraf uygulama mağazalarında olduğu gibi platformunu açmamasının bir nedeni olarak daha önce kullandığı bir argüman.