Google tarihinin en büyük cezasını yedi! Peki şimdi ne olacak?

Rusya, daha önce Reuters tarafından bildirildiği üzere, ülke yasalarına aykırı YouTube videolarını silmediği için Google'a yaklaşık 365 milyon dolar (21,1 milyar ruble) para cezası verdi.

Google tarihinin en büyük cezasını yedi! Peki şimdi ne olacak?

Rus iletişim düzenleyicisi Roskomnadzor, tercüme edilmiş bir basın açıklamasında, YouTube'un "aşırılıkçılığı ve terörizmi teşvik eden" videoları ve Ukrayna'daki savaş hakkında yanlış bilgileri içeren "yasaklanmış içeriği" kaldırma talimatlarına uymadığını belirtti.

Mart ayında Roskomnadzor, "yasadışı" YouTube videolarını kaldırmadığı için Google'ı suçlamakla tehdit etmişti ve cezanın 8 milyon ruble'den (o zaman yaklaşık 94,675 ABD Doları) başlayacağını ve Google'ın yıllık gelirinin %20’sine çıkma olasılığının da olabileceğini belirtmişti. 21,1 milyar ruble, Google'ın ülkedeki yıllık cirosunun yalnızca bir kısmını yansıtıyor, ancak Google'ın gerçekten para cezasını ödeyip ödemeyeceği henüz belli değil. Google, The Verge'in yorum talebine henüz yanıt vermiş değil.

Google tarihinin en büyük cezasını yedi! Peki şimdi ne olacak?

Google, hükümet yetkililerinin ülkedeki varlıklarına el koyduğunu ve şubeyi çalışır durumda tutmanın “savunulmaz” olacağını belirterek Mayıs ayında Rusya operasyonlarını durdurma planlarını duyurdu. Arama devinin Rus yan kuruluşu geçen ay resmen iflas başvurusunda bulundu.

Rusya ve Google geçmişte de kavga etmişti. Geçen Aralık ayında Rusya, yasaklı içeriği bir kez daha silmediği için Google'a 100 milyon dolar para cezası verdi, ancak Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesinin ardından tansiyon daha da yükseldi. Diğer birçok teknoloji şirketi gibi Google da Rus müşterilerinin çeşitli hizmetlerinden kesintiye uğradı, Google'da reklam satışını durdurdu, Rus devlet destekli medyaya ait YouTube kanallarının parasını iptal etti ve bu kanallara erişimi engelledi.