Güncel

Apple'dan MacBook Pro çentiğine ilginç çözüm!

Apple bazı kullanıcıların çok hoşuna gitmeyen çentik tasarımına pratik bir çözüm getirdi.

Apple'dan MacBook Pro çentiğine ilginç çözüm!

Apple tarafından geçtiğimiz günlerde düzenlenen bir organizasyonla tanıtılan yeni MacBook Pro modelindeki çentik, kimi teknoloji meraklıları için can sıkan bir detaydı. Ancak Apple buna da bir çare üretti.

Çentik, uzun bir süredir Apple'ın gündeminde olan bir durum. İlk defa iPhone modelleriyle hayatımıza giren ve sonrasında pek çok önemli teknoloji markasının sürdürdüğü bu uygulama, aslında ekranın üst kısmındaki kameranın yer aldığı bölüme verilen bir isim. Çentik, kimileri için hoş bir tasarımken kimileri içinse tamamen o cihazdan vazgeçme sebebi olabiliyor. Apple kullanıcılarının önemli bir kısmı ise bu çentik olayından hiç de memnun değil. Üstelik bu özellik yeni tanıtılan MacBook Pro'da da karşımıza çıktı.

Apple'dan MacBook Pro çentiğine ilginç çözüm!

Apple tarafından geçtiğimiz günlerde düzenlenen bir etkinlikte tanıtılan yeni Apple MacBook Pro'nun ekranının en üst kısmında da bir çentik olması Apple kullanıcıları arasında tartışmaya neden oldu. Peki Apple birçok defa gelecek iPhone modellerinde çektik olmayacağını açıklamış ve bu durumdan rahatsız olduğunu kendisi de ifade etmişken, yeni bir MacBook Pro modelinde neden böyle bir tasarıma gitti? Aslında nedeni gayet basit. Bir taraftan ekran boyutunu olabildiğince büyütmek ve ekran/gövde oranını arttırmak isteyen Apple, diğer taraftan ise cihazlarına üstün performans sağlayacak güçlü kameralar koymak istiyor. Bu ikisini bir arada yapabilmek içinse şu an çentikli tasarımı kullanmaya mecbur.

Bununla birlikte, eğer siz de MacBook Pro'daki bu çentik detayından rahatsızsanız, Apple'ın geliştirdiği çözüm hoşunuza gidebilir. Amerikalı teknoloji devinden gelen açıklamaya göre, uygulamaların "tam ekran" modunda açılması halinde, çentiğin etrafında oluşacak siyah bir sanal çit bu kısmı görsel bir illüzyonla hiç yokmuş gibi gösterecek. Üstelik bu durum, üçüncü parti uygulamalar için de geçerli olacak.

Durumu lehine çevirmek isteyen Apple bununla da yetinmeyip, çentiğin olduğu satırın uygulamaların ekstra kullanım alanı olarak değerlendirebileceğini ve o kısma ilave menüler koyabileceğini de belirtti. Bakalım bu çözüm, Apple kullanıcılarını ne kadar memnun edecek.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.