Apple’dan WWDC etkinliğinde duyurulan en yeni özellik

Apple’ın Dünya Geliştiriciler Konferansı’nda Zengin İletişim Hizmeti ismini verdiği yeni özelliğini tanıttı.

Apple’dan WWDC etkinliğinde duyurulan en yeni özellik

Sonbaharda kullanıcılara sunulacak olan yeni iPhone yazılım güncellemesi ile beklenen en büyük değişikliklerden biri, Zengin İletişim Hizmeti (RCS) desteğinin gelmesi olacak. Bu daha güvenli mesajlaşma protokolü, uçtan uca şifreleme, daha iyi medya paylaşımı ve doğru grup sohbeti desteği gibi birçok iyileştirme sunuyor. Apple, AB düzenlemelerine uyum sağlamak için 2024’te RCS desteğini benimseyeceğini daha önce açıklamıştı, bu nedenle iOS 18’de bu özelliğin bulunması şaşırtıcı değil. Mesajlar uygulamasına ayrıca emojiler ve çıkartmalarla “tapback” yanıt verme, metin biçimlendirme ve efektler, uydu aracılığıyla mesaj gönderme gibi yenilikler de eklenecek.

iOS 18 ile iPhone kullanıcıları ana ekranlarında daha fazla kontrol sahibi olacak çünkü artık uygulama simgeleri kilitli bir ızgara sisteminde yer almayacak. Kullanıcılar, uygulama simgelerini daha serbest bir şekilde taşıyabilecek ve simge renklerini bir renk seçim aracı kullanarak değiştirebilecekler. Bu, iPhone’un ana ekranında yıllardır yapılan en büyük değişikliklerden biri olup, iOS kullanıcılarına uzun süredir Android kullanıcılarının sahip olduğu benzer özellikler sunuyor. Aynı şekilde, Denetim Merkezi de daha fazla özelleştirme seçeneği ile güncellenecek ve kullanıcılar, üçüncü taraf uygulamalar için hızlı kontroller programlayabilecekler.

Fotoğraflar uygulaması, iOS 18’de büyük bir yeniden tasarıma kavuşacak ve fotoğrafları anılar, seyahatler ve diğer büyük etkinlikler etrafında akıllıca organize eden gruplara odaklanacak. Yeni tasarım, eski sekmeli düzeni kaldıracak ve tüm fotoğraflarınızı tek bir sayfada bireysel olarak veya Koleksiyonlar halinde görüntülemenizi sağlayacak. Kullanıcılar ayrıca, kronolojik formatta görünen ekran görüntüleri ve makbuzlar gibi şeyleri filtreleyebilecekler, ancak bu tür içerikler, özenle düzenlenmiş tatil fotoğraflarının grubunu bozabilecek.

iOS 18’de öne çıkan birkaç yeni gizlilik özelliği arasında, uygulamaları kilitleme ve gizleme yeteneği bulunuyor. İlk olarak, kullanıcılar bir uygulamayı kilitleyerek hassas bilgilerin Face-ID veya Touch-ID duvarının arkasında kalmasını sağlayabilir ve iPhone’unuzu eline alanların bu bilgilere erişmesini engelleyebilirler. Uygulamayı gizleme ise tam olarak beklediğiniz şeyi yapar: bir programı özel bir gizli klasörde saklar ve diğerlerinin bu programı görmesini engeller.

iOS 18’de Hesap Makinesi uygulaması büyük bir yenilikle geliyor. Geliştirilmiş birim dönüşümleri, son aktiviteleri gösteren bir kenar çubuğu ve Notlar uygulaması ile entegrasyon gibi özellikler içeriyor. Ancak daha da dikkat çekici olan şey, yenilenen Hesap Makinesi uygulamasının sadece iPhone ve Mac’lerde değil, iPad’lerde de iPadOS 18 güncellemesinin bir parçası olarak sunulacak olması. iPadOS Hesap Makinesi uygulaması içerisinde, kullanıcıların Apple Pencil ile matematik denklemlerini yazmasına ve uygulamanın bunların çoğunu anında çözmesine olanak tanıyan yeni bir özellik olan Matematik Notları bulunuyor.