Güncel

Apple'ın 275 milyar dolarlık gizli anlaşması sızdırıldı!

Apple'ın Çin Hükümeti ile 275 milyar dolarlık gizli bir anlaşma yaptığı ortaya çıktı. Söz konusu anlaşma Tim Cook'un bizzat Çin ziyaretleri sırasında yapılmış.

Apple'ın 275 milyar dolarlık gizli anlaşması sızdırıldı!

The Information'ın yeni bir raporuna göre Apple CEO'su Tim Cook, Çinli yetkililerle "gizlice" 275 milyar dolardan fazla bir anlaşma imzaladı. Apple'ın anlaşma kapsamında Çin ekonomisini ve teknolojik yeteneklerini geliştirmeye yardımcı olmayı vaat ettiği de belirtildi.

Beş yıllık anlaşma, Tim Cook'un şirkete karşı bir dizi düzenleyici eylemi iptal etmek için 2016 yılında Çin'i ziyaret etmesiyle başlamış. Sızdırılan rapor, röportajlara ve dahili Apple belgelerine atıfta bulunarak gizli anlaşmayı ortaya koydu. Milyar dolarlık anlaşma, şirkete karşı bir dizi düzenleyici eylemin muafiyetlerle feshedilmesi gibi detaylar içeriyor. Ayrıca ülkedeki önemli yatırımlar, iş anlaşmaları ve işçi eğitimi karşılığında Çin pazarına erişim sağlanması da anlaşma kapsamında.

Tim Cook, bir dizi ziyaret sırasında Çin hükümetiyle şahsen beş yıllık bir anlaşma yapmış. Görünüşe göre, birkaç Apple yöneticisi Çin'deki kötü tanıtımdan ve şirketin Apple'ın yerel ekonomiye yeterince katkıda bulunmadığına inanan Çinli yetkililerle olan zayıf ilişkisinden endişe duyuyordu.

Apple'ın 275 milyar dolarlık gizli anlaşması sızdırıldı!

apple

Tim Cook'un Apple Pay, iCloud ve App Store'a yönelik tehditler konusunda Çin'deki "yetkililere kişisel olarak lobi yaptığı" iddia ediliyor. Yetkilileri yumuşatmaya çalışan Apple, Didi Chuxing'e 1 milyar dolarlık yatırım yaptığını duyurdu. Kısa bir süre sonra Tim Cook, Apple COO'su Jeff Williams ve hükümet işleri başkanı Lisa Jackson ile birlikte Çin Komünist Partisi'nin merkez merkezi Zhongnanhai'de üst düzey hükümet yetkilileriyle bir araya geldi.

Anlaşmanın bir parçası olarak Apple, cihazlarında Çinli tedarikçilerden daha fazla bileşen kullanma, Çinli yazılım firmalarıyla anlaşmalar imzalama, Çin üniversiteleriyle teknoloji konusunda işbirliği yapma ve doğrudan Çinli teknoloji şirketlerine yatırım yapma sözü verdi. Şirket ayrıca yeni perakende mağazaları, araştırma ve geliştirme tesisleri ve yenilenebilir enerji projeleri dahil olmak üzere Çin'deki mevcut harcamalarından "milyarlarca dolar daha fazla" yatırım yapma sözü verdi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.