Güncel

Apple'ın eSIM rakibi Çinli Xiaomi'den gelebilir: Yeni İSIM teknolojisi!

Apple'ın iPhone'lar karşısındaki önemli rakibi olan Xiaomi, geliştirdiği yeni teknoloji sayesinde eSIM'e rakip olacak. İşte detaylar.

Apple'ın eSIM rakibi Çinli Xiaomi'den gelebilir: Yeni İSIM teknolojisi!

Her yıl düzenlenen Mobil Dünya Kongresinde (MWC 2023) şirketler, yeni teknolojilerini ve telefonlarını kullanıcıların beğenisine sundu. 27 Şubat'ta başlayıp ve 2 Mart'a kadar devam eden etkinliğe Xiaomi ve alt markaları damga vurdu diyebiliriz.

Fuarda birçok üretici yeni ürünlerini tanıtırken, Xiaomi'nin yeni amiral gemisi modelleri Xiaomi 13 ve Xiaomi 13 Pro'nun yanı sıra bazı aksesuarlar da fuarda ziyaretçilerin ilgisini çekmeyi başardı. Xiaomi Apple'ın eSIM rakibi olarak geliştirdiği İSIM'de ilgi çeken bir diğer gelişmeydi.

eSIM'e ciddi rakip olarak İSIM geliyor

Qualcomm, MWC 2023'te dünyanın ilk GSMA uyumlu iSIM teknolojisini tanıttı. Yeni teknoloji Snapdragon 8 Gen 2 mobil platformuyla uyumlu olarak çıkış yapacak. “iSIM” kısaltması, “Entegre (Integrated) SIM” anlamına geliyor. Son yıllarda giderek daha popüler hale gelen Gömülü SIM (eSIM) teknolojisinin yerini alması bekleniyor.

iSIM'in avantajları

iSIM, eSIM'e benzer bir teknolojiye sahip. Ancak iSIM'in en büyük avantajı çok daha ekonomik bir çözüm olmasından kaynaklanıyor. eSIM teknolojisi için gerekli bileşenler, akıllı telefonların içinde yer kaplıyor. iSIM ise yonga setinin içine yerleştirilerek eSIM'in oluşturduğu bileşen karmaşasını ortadan kaldırıyor. Ayrıca telefonun anakartında ek bir bileşen bulunmadığı için üreticiler üretim maliyetlerini de düşürebiliyor.

Apple'a rakip İSIM geliyor: İlk Xiaomi kullanabilir!

Üreticiler eSIM'den uzaklaşarak ve bu yeni teknolojiyi daha büyük bir pil veya daha iyi soğutma sistemi gibi diğer bileşenlere yer açabilmek için bu yeni teknolojiyi benimseyerek daha fazla alan kazanabilirler.

Entegre SIM teknolojisi kısa vadede yeni cihazlarda kullanılamasa da iSIM kullanan ilk akıllı telefonların 2023'ün 2. çeyreğinde satışa çıkacağı tahmin ediliyor. İlerleyen zamanlarda çıkacak olan yeni Xiaomi telefonlarında Snapdragon 8 Gen 2 ile birlikte bu özelliğin olmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.