Güncel

Apple'ın ilk 10 çalışanı bugün nerede?

İşte Apple'ın ilk 10 çalışanı ve neler yaptıkları!


Apple, dünyadaki diğer herhangi bir şirketten farklı olarak doğrudan bir kişiyle, yani Steve Jobs ile bağlantılıdır. Çünkü Apple’ı dünyadaki en değerli teknoloji şirketine dönüştüren itici güç Steve Jobs’dı.

Ancak Steve Jobs bunu tek başına yapmadı. Apple’ın kurulmasına yardım eden yetenekli bir ekibe sahipti. Ancak ne yazık ki birçoğu unutulmuş. Sizlere bu haberimizde, Apple’ın kuruluşunda emeği geçen ilk 10 kişi hakkında bilgiler sunacağız.
Aşağıda ve sonraki sayfalarda ilk 10 Apple çalışanını ve onlara ne olduğunu inceleyebilirsiniz.

10. Gary Martin, muhasebe sorumlusuydu.

Martin Apple'ın batacağını düşünüyordu ancak, yine de şirkete katıldı. 1983 yılına kadar Apple'da kaldı. Apple'dan uzay yolculuğu üzerine çalışan bir şirket olan Starstruck'a atladı. Önümüzdeki birkaç yıl içinde ise başka şirketlerde CFO pozisyonuna taşındı.

1482830137_01.jpg

9. Sherry Livingston, Apple'ın ilk CEO'sunun sağ koluydu.

Apple'ın ilk sekreteri Livingston'dı ve çok şey yaptı. Onu işe alan Michael Scott, temelde tüm olasılıkları yerine getirdiğini ve ilk günlerde Apple için çalışmayı bitirdiğini söyledi.

1482830162_02.jpg

Bilgisayarlardan önce kağıt dosyaları vardı. Tabii ki biliyorsunuz ancak, bunlar Apple'ın ilk günlerine ait asıl dosyalardan bazıları.

8. Chris Espinosa, lise yıllarında Apple'da yarı zamanlı çalışıyordu ve hala orada çalışıyor!

Chris Espinosa, 14 yaşındayken ve hala lisedeyken Apple'a katıldı. Bugün hala şirkette bulunuyor. Aslında Apple'ın bu noktada en uzun süreli çalışanı diyebiliriz.

1482830228_03.jpg7. Michael "Scotty" Scott orijinal CEO idi.

Apple'a 250.000 dolar yatıran ve iş planını çizen Mike Markkula tarafından CEO görevine getirildi. Scott, ilk çalışanları topladı ve şirketi organize etti.

1482830257_04.jpg


6. Randy Wigginton, birkaç önemli teknoloji şirketi için çalışmaya başladı

Michael Scott’ın, bir röportajda söylediğine göre Wigginton'un asıl işi, BASIC'i yeniden yazmaktı ve böylece Apple II için çalışacaktı. BASIC bir programlama dilidir ve bilgi işlemin özünde yer alan şeyler. Apple'dan sonra eBay, Google, Chegg ve Square gibi önemli şirketlerde çalıştı.

1482830274_05.jpg


5. Rod Holt, Apple II'nin gelişiminde çok önemli bir rol oynamıştır.

Holt, başlangıçta Apple'a katılmaktan çekinen saygın bir tasarımcıydı. Fakat "Return to The Little Kingdom" da Steve Jobs'ın kendisini işe almak için ikna ettiğini belirtmiş. Holt, Apple II'nin güç kaynağını geliştirmeye yardımcı olmuştu. Ancak altı yıl sonra, yeni Apple yönetimi tarafından işten çıkarıldı.

1482830296_06.jpg


4. Bill Fernandez, iki Steves'in ardından ilk çalışan oldu.

Bill Fernandez, Steve Jobs'la ilk olarak Jobs’ın yeni bir öğrenci olduğu zamanlarda Cupertino Ortaokulu'nda tanıştı. Fernandez, aynı zamanda Steve Wozniak'ın bir komşusu ve arkadaşıydı.

Bill Fernandez, Wozniak ve Jobs şirketi kurduktan sonra Apple'ın ilk çalışanı olarak görevlendirildi. Önce donanımda, daha sonra yazılımda ve nihayetinde kullanıcı arabirimi tasarımında birçok görev aldı. Apple-1, Apple-2, Macintosh üzerinde ve ayrıca, MacOS, QuickTime, HyperCard ve diğer yazılım projelerinde çalıştı.

1993'e kadar Apple ile çalıştı ve daha sonra Ingres'te çalışmaya başladı. Şu anda Omnibiotik adlı bir şirkette CEO olarak çalışmaktadır.

1482830319_07.jpg


3. Mike Markkula para oyuncusuydu.

Markkula, Apple'ı geliştirme konusunda iki Steves'in her ikisi gibi oldukça etkili oldu. Apple’a 250.000 $ değerinde bir yatırım yaptı. Yatırımı karşılığında şirketin% 30'unu aldı. Ayrıca, şirketin yönetimine yardımcı oldu ve bir iş planı geliştirdi. İlk CEO'yu seçti ve Steve Wozniak'ın Apple'a katılmasını ısrarla istedi. (HP'ye katılmayı düşünürken)
Markkula, Intel'in ilk çalışanlarındandı ve şirketin halka açılmasından dolayı 30 yaşına geldiğinde milyoner oldu. Apple'a yaptığı yatırım, o sırada toplam değerinin % 10'undan azdı.

1997 yılına kadar Apple'da kaldı. Markkula o zamandan sonra birkaç yeni işletmeye yatırım yaptı ve Markkula Uygulamalı Ahlak Merkezi için Santa Clara Üniversitesine para bağışladı.

1482830344_08.jpg


2. Steve Jobs

Bilindiği üzere Jobs, Apple Yönetim Kurulu'ndan çıkartıldı; yüksek öğrenim ve iş dünyası için bilgisayar platformu üretmeyi hedefleyen NeXT bilgisayar şirketini kurdu. 1986 yılında da Lucasfilm firmasından Pixar'ı satın aldı. 1997 yılında Apple Computer şirketinin NeXT'i satın almasıyla Jobs kurucusu olduğu şirkete geri döndü. O zamandan itibaren icra kurulu başkanı (CEO) olarak çalıştı. Steve Jobs 2011 yılında hayatını kaybetti.

1482830366_09.jpg

1. Steve Wozniak teknik uzman oldu

Polonya kökenli bir aileden gelen Wozniak, neredeyse Apple'a katılmayacaktı. Oregon'daki HP'den iş teklifi aldı ve bunu kabul etmeyi düşünüyordu. Daha sonra Apple’ı seçti. 1 Nisan 1976'da Jobs ve Wozniak Apple Computer şirketini kurdular. Wozniak Apple'ın araştırma ve geliştirmeden sorumlu başkan yardımcısı oldu. Yıllar sonra "Woz" (Bilindiği gibi) Silikon Vadisinde hala bilinen bir yüz ve röportajlar, konuşmalar yapıyor.

1482830384_10.jpg

Bonus: Ronald Wayne hisselerini 1,700 dolara satmaya karar verdi

Ronald Wayne, Steve Jobs ve Steve Wozniak'la Apple'ın orijinal bir ortağıydı, ancak iş ona göre değildi ve ayrıldı. Markkula, işleri resmi hale getirmek için şirketteki hisselerini 1977'de 1.700 dolara satın aldı.

1482830424_11.jpg

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.