Güncel

Apple'ın iPhone 6'da Kullanacağı Safir Camın Sağlamlığına Çok Şaşıracaksınız

Apple'ın GT Advanced Technologies ile ortaklaşa kurduğu Safir Cam fabrikasından çıkan ilk örnekler bundan 5 yıl sonra tanıtılacak Gorilla Glass 8'i bile koltuğundan edecek!

Apple'ın iPhone 6'da Kullanacağı Safir Camın Sağlamlığına Çok Şaşıracaksınız

Apple her zaman kendine özel çözümler üretmiş ve her yönüyle kendine has bir marka olmuştur. Apple'ın kendine has bu tutumunu ürünlerinde her zaman görebilirsiniz. İlk iPhone'dan beri farklı bir USB arabirimi kullanan Apple iPhone 5 ile birlikte "lightning" adını verdiği USB bağlantı noktasına geçmişti.

Steve Jobs NFC teknolojisine her zaman şüpheyle bakmış ve bu teknolojinin asla gelişmeyeceğini belirtmiştir. Yıllardır şahsi telefonumda NFC çipi olmasına rağmen bunu sadece 1 kez o da test etmek için kullandığımı bu yazıyı hazırlarken sorguladım. Peki siz NFC bağlantı noktasını hiç kullanıyor muzunuz?. NFC yerine Beacon (Bluetooth teknolojis kullanılarak) teknolojisini kendine uyaralayan Apple, iBeacon ismini verdiği yazılım ile çok farklı bir bağlanılabilirliği kendi ekosisteminde oluşturmuştur.

Apple'ın farklılıklarını saymakla bitiremeyiz ama neredeyse 1 yıl evvel çıkarttığı dünyanın "ilk" 64 bit mobil işlemcisindeki farklılığa şu anda mimari açıdan yanına yaklaşabilen bir firma bile yok! 

Apple Gorilla Glass cam koruma teknolojisine de her zaman soğuk davranmış ve bu teknolojinin bir "hiçten" ibaret olduğunu vurgulamıştır. Gorilla Glass 3 kullanan telefon kullanıcılarının bile sürekli ekran kırılmaları ve ekran çizilmeleri yaşamaları bu teknolojinin pekte bir fark yaratmadığı ortaya çıkarmıştır.

Apple bu konuda da farklışamak için geçtiğimiz yıl GT Advanced Technologies ile ortaklaşa Arizona'da Safir Cam üretim fabrikası kurmuştu. iPhone 6 için safir cam üretecek olan bu fabrikanın ilk ürünlerini ürettiği ile ilgili bir videolu haber internette dolaşmakta. Öncelikle sizleresafir cam ile kaplanmış bir iPhone'un mukavemete nasıl karşı koyduğunu en ince ayrıntısına kadar gösteren bu videoyu izletmek istiyoruz. 

Yapılan test gösteriyor ki iPhone 6 safir cam ile gelirse sektöre bambaşka bir boyut kazandıracak. Gorilla Glass 3'lü telefon kullanan biri olarak telefon camlarının "çizilmeye daha fazla dayanıklı" yalanınında böylece sona ereceğini düşünüyorum; çünkü Gorilla Glass 3, telefonun camını bir anahtarlıktan bile koruyamıyor!

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.