Güncel

Apple'ın logosunu söküyorlar!

İşte sorgusuz sualsiz yapılan kabullenmeye tepki!

Apple'ın logosunu söküyorlar!

Dünyanın en değerli firmalarından Apple bildiğiniz üzere benimsemiş olduğu bir ısırılmış elma logosuyla ön plana çıkıyor. Adının şeklini verdiği neredeyse şirket kurulduğundan beri üretilen cihazlarının ve yazılımlarının hemen hemen hepsinde kullanılıyor.

Ülkemiz de çeşitli kesimler tarafından 'tarikat' olarak adlandırılan, ne olursa olsun en iyisi odur, en iyisini onlar yapar görüşünden oldukça çok şikayet ediyor. Her ne kadar bir teknoloji şirketi, yazılım ve donanım üreticisi olan bir firma için bu tarz bir yaklaşım pek de hoş değil diyebiliriz.

1350387838_applelogo.jpg
Geçtiğimiz günlerde bu gerilimin en büyük ayaklarından birisi Rusya'da yaşandı. Rusya'da yaşan Hristiyan Ortodokslarından bazılarının Apple'ın logosundakı ısırılmış elmanın İncil'de geçen cenetteki "yasak meyve"yi andırdığını iddia ediyorlar ve bu konudan oldukça hassas bir şekilde rahatsızlar.

Hatta bununla kalmayarak Rus haber ajansı Interfax'tan gelen ilk bilgilere göre Apple ürünlerinin ilk alındığı günden itibaren logosunun söküldüğünü onun yerine haç işareti konulduğu söylentiler arasında. Bunu neden yaptığı sorusuna cevap verecek olursak aslında basit: Onlara göre ısırılmış elma sembolü, Adem ve Havva'nın işlediği "ilk günah"ı temsil ediyor (Adem ve Havva'nın Tanrı'nın dokunmalarını yasakladığı ağaçtan meyve yemeleri) ve potansiyel bir anti-hristiyanlık sembolü yerine geçiyor.

1350388243_vvvx.jpg
Konunun yalnızca bir tüketici üretici ilişkisi olmadığı, daha ileri bir boyutta olduğu iddia ediliyor.  Dini bir site olan Christian Today'a göre Rus parlamentosu, "dini, ruhani veya ulsual değerlere hakaret eden" şeyleri ortadan kaldırmaya yönelik yeni kanunlar hazırlıyor.  Gücünü Ortodoks kilisesinden aldığı iddia edilen Rusya başkanı Vladimir Putin'in de bu konuda destek çıktığı da yer alan iddialar arasında, önümüzdeki günlerde Apple ile Rusya arasında gergin günler bizleri bekliyor olacak!

Yorumlar
elma
elma çürüyeceksin
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.