Güncel

Apple'ın üreticisi Foxonn'da isyan var!

Apple ve bir çok büyük firmanın üretici fabrikasında olay çıktı.


Çinli Foxconn fabrikasının adını en çok Apple için üretim yaptığı için biliriz. Fakat fabrika sadece iPhone ve iPad üretmiyor. Foxconn'un müşterileri arasında Microsoft, Intel, Cisco, Sony,Toshiba, Dell, Motorola ve Acer gibi dev firmalarda bulunuyor. Ancak fabrika bunlardan çok fabrikada yaşanan olaylar ile biliniyor.

Fabrikadaki işçilerin intihar etmesi nedeniyle bir dönem adı "intihar fabrikasına" olarak anılıyordu. Foxconn bu imajını düzeltmek için gazetecileri ve Apple'ın CEO'su Tim Cook'u da fabrikada ağırlamıştı.

Ancak fabrikada olaylar durulmak bilmiyor. Şimdi gelen haberlere göre ise Foxconn'un büyük fabrikalarından birinde 2000 kişinin karıştığı bir ayaklanma çıkmış. Ayaklanma78 bin işçinin görev aldığı Foxconn'un en büyük fabrikalarından birinde olduğu söyleniyor ve bu olaya dair görüntülerde yayınlandı. Çin'deki sosyal ağ Weibo servisinde çıkan görüntüler, kısa süre içerisinde silinmeye başladı.

Haziran ayında da benzer bir olay yaşanmıştı. Ancak, bu sefer Haziran ayından çok daha büyük çaplı, yaklaşık 2000 kişinin karıştığı ayaklanma gerçekleşti. 5000 polisin müdahale ettiği olayda 10 kişinin öldüğü 40 kişinin de yaralandığı söyleniyor.

Bu yaşanan arbedenin neden çıktığu hakkında bir açıklama yapılmadı ancak bazı iddialara göre daha önce zam sözü verilen işçilerin istedikleri zammı almayınca ayaklandıkları iddiası. Foxconn'un ise bu konuda yaptığı açıklamada farklı üretim hatlarındaki işçilerin birbirleri ile bir tartışmaya girdiklerini söyledi. Engadget sitesine göre ise bir güvenlik görevlisinin bir işçiye vurması ile her şey başladı.https://www.youtube.com/watch?v=1ER96XIZC4M&feature=youtu.be

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.