Güncel

Apple'ın yüzü gülmüyor! 5.5 milyar Euro'luk dava açıldı

Apple Hollanda'da yaşanan bazı problemler sebebiyle 5.5 milyar euroluk dava ile karşı karşıya kaldı. İşte şirketin başına gelenler.

Apple'ın yüzü gülmüyor! 5.5 milyar Euro'luk dava açıldı

Hollandalı bir vakıf, App Store'un geliştirici ücretleri konusunda Apple'a dava açtı. Şirketin tekelci davranışta bulunduğunu iddia ettiği için 5.5 milyar Euro tazminat talep etti. Hollanda Tüketici Rekabet İddiaları Vakfı bir basın açıklamasında, AB'de ücretli bir uygulama indiren veya bir uygulama içinde satın alma işlemi yapan tüm iPhone veya iPad sahipleri adına zararlar için "toplu talepte" bulunduğunu belirtti.

Apple 5.5 milyar Euro'luk davayla karşı karşıya!

apple dava

Apple'ı uygulama mağazası politikaları için geliştiriciler yerine tüketiciler adına dava etmek, Hollanda vakfı adına alışılmadık bir hareket gibi görünebilir. Daha geçen Ocak ayında Apple, ABD'li geliştiriciler tarafından 100 milyon dolarlık bir toplu dava anlaşması yapmayı kabul etmişti.

Tüketici Rekabet İddiaları Vakfı, Apple'ın geliştirici ücretlerinin tüketicilere daha yüksek fiyatlar şeklinde yansıtıldığını iddia ediyor. Vakıf, basın açıklamasında "Uygulama geliştiricileri, Apple'ın tekelci uygulamalarının ve haksız koşullarının neden olduğu artan maliyetleri tüketicilere yansıtmak zorunda kalıyor" diye yazdı. Davanın Amsterdam Bölge Mahkemesi'nde açılması bekleniyor.

Bu, Apple'ın Hollandalı yetkililerden ilk kez tepki alması değil. Apple, Hollanda'da flört uygulaması müşterileri için üçüncü taraf ödeme seçenekleri sunmasını gerektiren Ocak ayı emrine henüz uymadı. Hollanda Tüketiciler ve Piyasalar Kurumu (ACM), Apple'a emre uymadığı her hafta için 5 milyon € ceza kesiyor. Hollandalı düzenleyiciler Apple'a şimdiden 50 milyon Euro'dan fazla para cezası verdi ve artmaya devam ediyor.

Ancak TechCrunch'a göre, potansiyel bir uzlaşma sinyali var. Apple, ACM tarafından incelenecek olan flört uygulaması politikasının değiştirilmiş bir teklifi üzerinde çalışıyor. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.