Güncel

Araba alacaklara KDV ve ÖTV müjdesi!

Enflasyon ile mücadele kapsamında araçlara büyük indirim uygulanacak. Otomobil ÖTV ve KDV indirimi ne kadar? Müjdeli haber Bakan Albayrak'tan geldi! İşte detaylar.

Araba alacaklara KDV ve ÖTV müjdesi!

Araç fiyatlarında yaşanan artışın vatandaşı rahatsız edecek seviyelere çıktığı bir gerçek. Bu konuda gerekli çalışmaları yapan mecralar bugün vatandaşa büyük haberi verdi. Müjdeli haber ise Albayrak'tan geldi.

Bakan Albayrak, yıl sonuna kadar 6 başlıkta KDV ve ÖTV indirimini devreye alıyoruz derken indirimlerin yapılacağı sektör ve ürünleri de açıkladı: Buna göre;

Beyaz eşyada ÖTV yıl sonuna kadar sıfırlanacak. 1600 cc altı motorlu araçlarda ÖTV uygulaması 15'er puanlık indirime gidiliyor. Ticari araçlarda KDV oranı yüzde 18'den yüzde 1'e indiriliyor. Mobilya sektöründe KDV yüzde 18'den 8'e inecek.

Konuttaki yüzde 18'den 8'e indirilen KDV uygulaması yıl sonuna kadar devam edecek. Uygulama 31 Ekim'de sona eriyordu. Tapu harçlarındaki yüzde 3 uygulaması da yıl sonuna dek devam edecek. Bakan Albayrak, "Enflasyonla Topyekün Mücadele Programına destek veren firma sayısı 2 bin 500'ü aştı" dedi.

Araba alacaklara KDV ve ÖTV müjdesi!

ÖTV hangi ürünlerde uygulanmaktadır? Lüks ürünlerde (kürk, mücevher, lüks arabalarda gibi), İnsan sağlığına zararlı olan ürünlerde (Tekel ürünleri olan alkol, sigara gibi), Çevreye zarar veren ürünlerde (fosil atık, benzin, kömür gibi) Özel tüketim vergisini, KDV’den ayıran kısmı ise; ÖTV bir ürünün ithal edilmesinde veya ilk satışında ortaya çıkmaktadır.

KDV ise malın el değiştirmesinde, ikinci el olmasında bile uygulanabilmektedir. ÖTV’yi araçlarda ise son tüketici kullanıcı olan nihai tüketici yerine üreticiler, satıcılar ödemektedir. Daha önceleri başlamış olan istihlal vergisi gibidir.

Yorumlar
Yorumcu
Kendi ülkende kendi paraaıyla hiçbirşey alamamak ve herşeyi iyümiş gibi göstermek gerçekten profesyonellik istiyor bide yetmiyor dalga gecen indirimlerden bahsediliyor tabi tok açin halinden Ne anlar bizim binemedigimiz mercedeslen isitmali koltuklarında bizim vergilerimizle tadını çikartiyolar elleri hep sicak halk vergi Vermekten buz kesti buzzz 10 imdürmişler kaldürmişlar birakin bu işleri yönetim istifa.
Cevapla
DeliMokar
Bırakın bu işleri!! Madem Kdv ve Ötv de indirime gidebiliyorsunuz neden şu zamlar gelmeden dolar yükselmeden önce böyle bir indirim yapmadınız. İnsanlar araba diye tabutlara biniyor gidiyor sonra herhangi bir kazada ikiye bölünüyor arabalar insanlar alamıyor araba falan
Cevapla
Tipitip
Somut bir ornek alalim? Mesela 100.000 tl olan bir araba su an ne kadar !? Hesaplayin gorun
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.