Güncel

İstanbulkart'ta yeni dönem başladı!

İstanbul’da toplu taşımda kullanan herkesin uzun zamandır beklediği İstanbulkart mobil yükleme uygulaması hayata geçti. İşte detaylar!

İstanbulkart'ta yeni dönem başladı!

İstanbul’da toplu taşımda kullanan herkesin uzun zamandır beklediği İstanbulkart mobil yükleme uygulaması hayata geçti. Banka kartı ve kredi kartıyla bakiye yükleme imkanı sağlayan İstanbulkart uygulamasının tanıtımı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal tarafından yapıldı.

Her gün metro, metrobüs, otobüs gibi toplu taşıma araçlarını kullanan milyonlarca insan için büyük kolaylık sağlayacak olan mobil uygulama hakkında konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, 16 milyon kart kullanıcısının sıra beklemeden daha kısa sürede bakiye yüklemesini yapabileceğini söyledi.

İstanbulkart’a 16 milyon kullanıcı tarafından yılda ortalama yüklenen rakamı da açıklan Başkan Uysal, “İstanbul’da son 6 ayda kullanılmış olmak şartıyla aktif olan yaklaşık 16 milyon İstanbulkart sahibi var. Yıllık olarak yaklaşık 3,5 milyar gibi İstanbulkart üzerinden bir ödeme hareketi oluyor.

Bu şu manaya geliyor. 16 milyon insan İstanbulkart’a para yüklerken fiili olarak gidip herhangi bir yerde işlem yapması gerektiği için ödeme noktalarında ciddi kuyruklar, ciddi zaman kayıpları oluyor. 

İstanbulkart'ta yeni dönem başladı!

İstanbulkart'ta yeni dönem başladı! - Resim : 1

Şu anda İstanbulkart’a bakiye yükleme işlemini mobil uygulama ile otomatik hale getirmiş bulunmaktayız. Dolayısıyla yaklaşık 16 milyon İstanbulkart kullanıcısının herhangi bir ödeme noktasına gidip uzun süre bekleme olmadan, orada zaman kaybetmeden veya mesai saatleri mefhumunu düşünmeden, elektronik bankacılık sistemi üzerinden İstanbulkart’a otomatik yükleme yapabiliyor” dedi.

Uysal, mobil ödeme sistemine dahil olan bankaları da açıkladı. Aktif olarak 10 bankanın şu anda sistemde olduğunu ve bu sayının giderek artacağını ifade eden Uysal konuşmasında şu ifadelere yer verdi: 

“Şu ana kadar 10 bankamızla bu ödeme anlaşması sağlanmış vaziyette. Bu şu demek değildir. Bundan sonra bu 10 bankanın dışında olmayacak manasına gelmiyor. Tahmin ediyorum bütün bankalar bu sisteme girmiş olacak. Dolayısıyla yüzde 92 gibi bir pazar payı olan bankaların hepsi bu sisteme dahil oluyor.” 

Peki cepten para yükleme nasıl yapılacak? İstanbulkart mobil uygulaması üzerinden, kart üzerinde yer alan numara ile kartlarını tek seferlik tanıtılacak.

Android kullanıcıları bankaların banka kartı veya kredi kartıyla oluşturdukları yükleme talimatlarını, kartı telefonun arkasına tutarak NFC teknolojisi ile İstanbulkart’a anında aktarabilecekler. iOS kullanıcıları ise yükleme talimatını, biletmatiklerden veya akıllı duraklarda bulunan yükleme noktalarından, kartlarını dokundurarak gerçekleştirebilecekler.

Yorumlar
seda seda
arkadaşım bağla telefon operatörlerini eski telefon kullananın canımı çıksın bu ne yahu illa akıllı denen akılsız telmi olacak yok birde kk tanımla bilmemne bir yığın teknolojik araz...bağla tel şirketini kontör üzerinden alalım ver hat firmasınada komisyonu olsun bitsin ...şu kulağı tersden gösterme huyundan bir vazgeçmediniz gitti
Cevapla
Gaziantep Kart
Bi bakın şu uygulamaya örnek alın İBB yetkilileri.
Cevapla
teknic.
herkesin telefonunda NFC yokki...eski telefonlarda NFC bulunmuyor..onların hali nolacak? özellikle bilmeyenler için çok zor iş..ve eski telefonlar bu uygulamayı yapamaz..
Cevapla
Suat
Her şey iyi güzel de habere bahsi geçen uygulamanın linkini koymak çok mu zor? :)
Cevapla
Serkan Tatlı
Bu uygulamayı sorunsuz kullanabiken var mı. Uygulama zaten vardı. Yeni bşr ley değil. Neyi düzelttirler. Nfc ike karttan bilgi almak çok ama çok zor. Snagi kartın Nfc ile iletişimi problem li gibi.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.