Güncel

Arçelik dünya devinin Türkiye'deki fabrikasını satın aldı

Arçelik, ABD merkezli Whirlpool’un Türkiye’deki üretim operasyonlarını gerçekleştiren Whirlpool Beyaz Eşya Sanayi ve Ticaret A.Ş’yi 78.3 milyon Euro’ya satın aldı.

Arçelik dünya devinin Türkiye'deki fabrikasını satın aldı

Anlaşma, Whirlpool’un Manisa’da yıllık toplam 1,3 milyon adet soğutucu ve 1,4 milyon adet çamaşır makinesi kapasiteli üretim tesisleri ve depolama alanını kapsıyor. Satın alma sözleşmesi kapsamında Arçelik, 3 yıl boyunca bu tesislerden Whirlpool’un Avrupa’daki şirketlerine ihracat gerçekleştirecek.

Arçelik dünya devinin Türkiye'deki fabrikasını satın aldı

Teknolojioku haber merkezine yazılı bir açıklama gönderen Arçelik, konuyla ilgili olarak aşağıdaki detayları verdi: 

Arçelik, ABD merkezli beyaz eşya üreticisi Whirlpool’un Manisa’daki işletmesi içerisinde yer alan 2 fabrikası ve depolama alanına sahip olan Whirlpool Beyaz Eşya Sanayi ve Ticaret A.Ş’yi 78.3 milyon Euro’ya satın almak üzere anlaşma imzaladı. İlgili otoritelerin onayının alınması dahil, kapanış koşullarının gerçekleşmesini takiben satın alma işlemi tamamlanacak. Whirlpool Beyaz Eşya Sanayi ve Ticaret A.Ş’nin 134 bin metrekare kapalı toplam 245 bin metrekarelik alanda bulunan üretim tesislerinde soğutucu ve çamaşır makinesi üretimi gerçekleştiriliyor.

Arçelik’in yatırım yaptığı yıllık 2,7 milyon adet üretim kapasitesine sahip olan çamaşır makinesi ve soğutucu fabrikalarından 3 yıl boyunca Whirlpool’un Avrupa’daki şirketlerine ihracat gerçekleştirilecek. Satın alma ile Arçelik’in yurtiçinde üretim tesisi sayısı 10’a yükselirken, toplam istihdamı da 1000 kişi artacak.

Yorumlar
yakup
arçelik eski ürünleri çok kaliteliydi şimdi ürünleri kaliteden uzak tüm markalar artık bu şekilde yapıyor lakin sony markaları çok pahalı ama çokda kalitel 2 sene önce televizyon aldım UHD 4k çok memnunum
Cevapla
Ali
Bir servis çalışanı, son 5 senedir arçelik ürünlerinin, çinden gelip burada toplandığını, böylece daha kârlı bir durum oluşturduğunu söylemişti.
logaritmik öküz
vestel çok kaliteli benim akrabanın arçelik tv si var sürekli bozuluyor ama bizim evdeki vestel 6 senelik yaklaşık daha hiç servise bile gitmedi
HASAN Yılmaz
Çok güzel gelişme hayırlı olsun .
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.