Güncel

ARM tabanlı Windows laptoplarda kullanılacak yonga seti belli oldu

ARM mimarisi Windows dünyasının da dikkatini çekmeyi başardı, ARM tabanlı Windows laptoplarda kullanılacak yonga seti belli oldu!


Apple'ın ARM mimarili M1 işlemcisi ile laptop dünyasında bir çağ başlatmasının ardından mobil teknoloji dünyası yüzünü tamamen ARM mimarisine döndürdü.

ARM mimarisi nedir?

Genellikle daha düşük maliyetler ile üretilebilmesinden ve klasikleşmiş x86 mimarisinin aksine daha düşük güç tüketmesinden dolayı tercih edilen ARM mimarisi, ilk olarak 1983 yılında geliştirildi ve o zamandan beri geliştirilmeye devam ediyor.

Kısaca günümüzden özet vermek gerekirse bilgisayarlarımızdaki Intel ve AMD işlemciler x86 mimarisini kullanırken, mobil cihazlarımızda ve Apple M1 cihazlarında kullanılan mimari ARM'dır. Yani ARM mimarisi daha çok taşınabilir cihazlara yönelik olarak gelişimini sürdürüyor.

Son olarak Samsung Galaxy Go gibi giriş segmentinde konumlandırılan dizüstü cihazlar Qualcomm'un Snapdragon yonga setlerinde güç alarak Windows 10 çalıştırabiliyordu.

Samsung galaxy book go

Görünüşe göre Samsung, ARM mimarisinin değerini anlamış olacak ki AMD ile anlaşarak Windows tarafındaki ARM atılımını diğer bir çok geliştiriciden önce gerçekleştiriyor.

Geçici geçici ismi Exynos 2200 olan bu mimarinin içerisinde grafik performansı için AMD Radeon GPU'su bulunacak, bu da demek oluyo ki Exynos 2200 bir işlemciden ziyade bir ortak yonga. Bu arada Exynos 2200 yongası 5nm üretim sürecinden geçecek ve bu sayede çok düşük enerji tüketimi ile karşımıza çıkacak. 

Samsung'un bu yonga setini sadece bilgisayarlarla sınırlı bırakmaması, diğer cihazlarında da kullanması beklentiler arasında var. Eğer Samsung böyle bir atılıma giderek Apple'ın yolunu izlerse Samsung'un cihazları da birbirleriyle hiç olmadığı kadar iyi iletişim kurabilir, kullanıcının hayatını kolaylaştırabilirler.

Exynos 2200 için Samsung'un en güncel ARM Cortex çekirdeklerinden faydalanması, bu sayede de Windows'da en stabil deneyimi vad etmesi gerekiyor zira diğer türlü Apple M1 yongası ile mücadele etmek pek de kolay olmaz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.