Güvenlik

Şifrenizi bu şekilde oluşturduysanız düşünmeden değiştirin!

Güvenlik ve parola iki birleşik kelime. Parolanıza ne kadar güveniyorsunuz. İşte güvenilir parola belirlemenin ipuçları.

Şifrenizi bu şekilde oluşturduysanız düşünmeden değiştirin!

James Cook Üniversitesinde yapılan bir araştırmada, giderek daha karmaşık hale gelen web sitesi şifre belirleme sistemlerinin, kullanıcıları genelde hayal kırıklığına uğrattığını kötü ve güvenliksiz şifre oluşturmalarına sebep olduğunu açıkladı. Yapılan bu araştırma ile kullanıcıların giderek karmaşık bir hal alan şifre gereksinimlerine nasıl tepki verdiklerini ve bu kuralların şifre güvenliğini tehlikeye atıp atmadığının sonuçlarını açıklıyorlar.

Sonuç ; parola oluşturmanın getirdiği kısıtlamalar, kullanıcılar kendilerini daha güvenli hissettiklerini doğruluyor. Ancak sonuçlar çok sayıda karmaşık kısıtlamanın kullanıcıları hayal kırıklığına uğratabileceğini de gösteriyor.

En popüler şifre stratejileri

Kullanıcıların en popüler belirledikleri şifre yönteminin ise, birden fazla site için aynı şifreyi kullanmak olduğu iletiliyor. Diğer varyasyonlar ise şöyle, parola an az sekiz karakter içermeli, yeni parola en son beş paroladan farklı olmalı, parolanızda özel karakterler kullanmalısınız, büyük küçük harf kullanmalısınız bunlardan birkaçı.

Şifrenizi bu şekilde oluşturduysanız düşünmeden değiştirin! - Resim : 1

Güvenli ve Güçlü Bir Parola Oluşturmak için yapmanız gerekenler 

  • Seçtiğiniz şifre en az 10-12 karakter olmalı
  • Parolanızın tahin edilmesi zor olmalı
  • Anlamlı bir parola oluşturmayın
  • Yaygın olmayan sözcük kombinasyonu kullanın
  • Kolay hatırlayabileceğiniz bir parola seçin
  • Daha önce kullanmadığınız bir parola belirleyin
  • Önemli parolalarınızı sık sık güncelleyin
  • Sıralı seri numara grubu kullanmayın
  • Adınız Soyadınız doğum yeriniz v.s. asla kullanmayın

Altın Kural: Asla parolanızı bir başkası ile paylaşmayın. Parolanızı telefonunuzda görsel ve yazılı olarak barındırmayın. Eski yöntemleri kullanın cüzdanınızda yazılı bir kağıt üzerinde taşıyın ve güncelleme yaptıkça kağıdı değiştirin. Belki de eski bir yöntem siz daha güvende tutar ne dersiniz?

Yorumlar
Birol
Ne oluşturursanız oluşturun bugün googlenin bile data ları çekebiliyorken isterseniz 7 göbek geçmişteki atanızın doğum tarihini koyun yinede herşey çok kolay NOKTA
Cevapla
lBaBaCaNl
-Anlamlı bir parola oluşturmayın ve kolay hatırlayabileceğiniz bir parola seçin.Tamamen birbirine zıt iki cümle
Cevapla
Ahmet
Güvenli ve Güçlü Bir Parola Oluşturmak için yapmanız gerekenler bölümünde ikinci şıkta "TAHİN" yazıyor :)
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.