Artık evlerimizi 3D yazıcılarla yapacaklar

Maine Üniversitesi dünyanın en büyük polimer 3D yazıcısını tanıttı. Geleceğin Fabrikası 1.0 (FoF 1.0) olarak adlandırılan yeni yazıcı, 30 metre uzunluğa, 10 metre genişliğe ve 5 metre yüksekliğe kadar olan nesneleri basabiliyor.

Artık evlerimizi 3D yazıcılarla yapacaklar

Yazıcı, büyük ölçekli eklemeli üretim, çıkarımlı üretim, sürekli bant yerleştirme ve robot kol işlemleri arasında geçiş yapabiliyor. Bu teknolojiler, yazıcıyı konut, altyapı ve askeri araçların geliştirilmesi de dahil olmak üzere birçok sektör için benzersiz bir şekilde uygun hale getiriyor.

Üniversitenin Gelişmiş Yapılar ve Kompozitler Merkezi Direktörü Dr. Habib Dagher'e göre, ürettiği şeylerin çoğu geri dönüştürülebilir, dolayısıyla "temel olarak onu parçalara ayırabilir, isterseniz öğütebilirsiniz" ve "tekrar yapabilirsiniz". Bu amaçla yazıcı, ahşap artıkları gibi biyo bazlı malzemelere öncelik veriyor.

Artık evlerimizi 3D yazıcılarla yapacaklar

Bu teknoloji, hızlı bir şekilde çok sayıda uygun fiyatlı konut inşa etmenin harika bir yolu gibi görünüyor ve bazı destekçilerin aklında olan da tam olarak bu. MaineHousing Geliştirme Direktörü Mark Wiesendanger, "Maine'in 2030 yılına kadar tahminen 80.000 ek eve ihtiyacı var; bunların çoğu, özellikle bölgenin ortalama geliri düzeyinde veya altında geliri olan haneler için" dedi.

"Bu çaba, kaliteli ve uygun fiyatlı konutlar üretmenin, aynı zamanda maliyetleri daha da düşürmenin ve Maine kereste fabrikalarından gelen bol miktarda odun artıklarını kullanmanın başka bir yolunu yaratıyor." AP, yazıcının "bir gün mahalleler yaratabileceğini" öne sürüyor. Spesifikasyonlar, yaklaşık 80 saat içinde mütevazı, tek katlı bir ev yapılabileceğini gösteriyor.