Güncel

Artık rüyanızda ne gördüğünüzü bilecekler

Japon bilimadamları MR sayesinde rüyaları okumayı başardı.

Artık rüyanızda ne gördüğünüzü bilecekler

İnsanlar yüzyıllardır rüyaların sırrını çözmeye çalışıyordu. Şimdi Japon bilim adamları beyin tomografisi (MR) kullanarak beyin aktivitelerini inceledi ve rüyaları okumanın yolunu buldu. Bilim adamları doğruluk oranı yüzde 60 olsa da bu yolla rüyada görülen nesneleri tahmin etmeyi başardı.

Araştırma sonucunda rüyaları gözlemleyerek rüyaların okunabileceği anlaşıldı. Araştırmada manyetik resonansla (tomografi) beyin taraması yöntemiyle uykunun ilk aşamasında görülen nesneler tahmin edilebildi.

1365227781_ruya1.jpg

Deneyde kullanılan kişilerin uyurken beyin tomografisi kullanarak beyin aktiviteleri incelendi. Tomografi sırasında denekler uykuya dalar dalmaz uyandırılarak ne gördükleri soruldu. Sayılan her nesne kaydedildi ve her denek için bu durum 200 kereden fazla tekrarlandı. Elde edilen sonuçlardan yola çıkarak nesneleri benzerlik durumuna göre sınıflandırdı.

Daha sonra denekler uyanık halde ve bilgisayar ekranında nesnelere bakıyorken yeniden tomografi taraması yapılarak belli bir nesneye bakarken beyin aktivitesinin aldığı özel biçimi tespit etmeye çalışıldı. Araştırmacılar uyku testinin bir sonraki aşamasında beyin taramasının sonuçlarına bakarak deneklerin rüyalarında ne gördüğünü tahmin edebildi.

Araştırmacıların, şimdiki hedefi ise en canlı rüyaların görüldüğü düşünülen derin uykuyu inceleyerek duygu, koku, renk, eylem gibi olguları tahmin etmek

Yorumlar
efe
Nasil bir teknolojidir.bu teknoloji gelisirse,beyin okumaya kadar gider.kotu ellerde dunyanin sonunu bile getirebilir.
Cevapla
Misafir
Nesne olarak tahmin etmek birseyi ifade etmez rüya bir bütündür nesne nesne rüyanın anlamını çıkaramazsınız.
Cevapla
kamil
SAYIN EDITOR . MR LA TOMOGRAFI AYNI SEYLER DEGILDIR. TOMOGRAFI X ISINLARININ KULLANILDIGI BIR GORUNTULEME YONTEMIDIR BU SEBEPLE BEYNIN AKTIVITESINI GOZLEMLEMEKTE KULLANILAMAZ SADECE YAPISAL BILGI VERIR (TÜMÖR VS LEZYONLARI GOSTERIR). MR (MANYETIK REZONANS GORUNTULEME) ISE HEM YAPISAL HEM FONKSIYONEL BILGILER VEREBELIR AMA BUNUN ICIN BILE BAZI MODIFIKASYONLAR GEREKIR.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.