Güncel

Artık tek şifreyle sanal alışveriş var!

Express adı verilen uygulama ile internet sitelerinde tek bir şifre ile alışveriş dönemi başlıyor.

Artık tek şifreyle sanal alışveriş var!

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) yaptığı açıklamada, elektronik ticareti (e-ticaret) güvenli şekilde geliştirme iddiasını taşıyan bir sistem kurduğunu söyledi.

Genel Müdür Soner Canko, dün iş ortaklarıyla birlikte bu amaçla, basın toplantısı düzenledi. Canko, Ekspres adı verilen sistemin hem dünyada bir ilk olduğunu hem de e-ticareti patlatacağını söyledi. Sistem, dijital cüzdanın önemli bir aşaması olarak görülüyor. Bu uygulama için banka ve kredi kartı kullanıcılarının 'bkmexpress.com.tr' sitesine ücretsiz üye olmaları ve belli bilgilerle kendilerini tanımlamaları gerekiyor. Gerekli olan bu tanımlamadan sonra kullanıcıların her alışveriş sitesi için ayrı ayrı kart bilgisi ve numarası bildirmesine gerekmeyecek.

1340358141_sanalalisveris.jpg

Genel Müdür Canko, sistemin tüm bankalara ve sanal POS sistemi olan şirketlere açık olduğunu söyledi. Şuanda sistemde kart pazarının yüzde 90'ına sahip 9 banka ve Türkiye'nin önde gelen 21 sanal alışveriş sitesi mevcut.

Canko, sistemle ilgili hukuki sorumluluğun BKM'de olacağını ve kullanıcılarından sınırlı özlük ve kart bilgisi alacaklarını, bu açıdan da uygulamanın çok güvenli olacağını söyledi.

1340358104_sanalalis.jpg

BKM ekibinin bu proje için büyük çaba harcadığını belirten Soner Canko, yılın sonuna doğru sistemin para gönderme işlevinin de olacağını ve zamanla sisteme mobil uygulama ve temassız ödemenin de ekleneceğini belirtti.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.