Güncel

Artık uçak modu yok: Uçaklarda telefonla konuşulabilecek!

Avrupa Birliği'ndeki (AB) havayolu yolcuları yakında telefonlarını uçuş sırasında diledikleri gibi kullanabilecekler. Arama yapmanın yanı sıra müzik ve video akışı sağlayan veri ağırlıklı uygulamalarında aktif şekilde kullanılabilmesine imkan sağlayacak kararın detayları haberimizde.

Artık uçak modu yok: Uçaklarda telefonla konuşulabilecek!

Avrupa Birliği'ndeki (AB) havayolu yolcuları yakında uçaklarda telefonlarını arama yapmak için kullanabilecekler. Avrupa Komisyonu, havayollarının uçaklarda daha yavaş mobil verilerin yanı sıra 5G teknolojisi sağlayabileceğine karar verdi. Bunun yolcuların artık telefonlarını uçak moduna almaları gerekmeyeceği anlamına geldiği düşünülüyor ancak kararın nasıl uygulanacağına dair ayrıntılar henüz net değil. Uçuş sırasında telefonları ile aramaların yanı sıra müzik ve video akışı sağlayan veri ağırlıklı uygulamaları da kullanılabilecek. Üye devletlerin 5G frekans bantlarını uçaklar için kullanılabilir hale getirmeleri için son tarih 30 Haziran 2023 olarak belirtildi. 

AB'nin İç Pazardan Sorumlu Avrupa Komisyonu Üyesi Thierry Breton, planın insanlar için yenilikçi hizmetler sunacağını ve Avrupalı ​​şirketlerin büyümesine yardımcı olacağını söyledi. "Süper hızlı, yüksek kapasiteli bağlantının sunduğu olanaklar söz konusu olduğunda gökyüzü artık bir sınır değil" dedi.

Uçak modunun sonu mu?
AB Komisyonu, 2008'den beri uçaklar için belirli frekans bantları sağladı ve bazı hizmetlerin havada internet erişimi sunmasına izin verdi. Ancak bu hizmet, insanları uçak ile yer arasında bir uydu aracılığıyla birbirine bağlamak için ekipmana ihtiyaç duyduğundan oldukça yavaştı. Yeni sistem, EE mobil ağına göre 100 Mbps'nin üzerinde olabilen 5G tarafından sağlanan çok daha yüksek indirme hızlarından yararlanabilecek ve bir filmin sadece birkaç dakika içinde indirilmesine imkan sağlayacak. ABD'de 5G frekanslarının uçuşları engelleyebileceği ve hatta potansiyel olarak hatalı irtifa ölçümlerine yol açabileceği konusunda bir endişe bulunuyor.
Ancak İngiltere Uçuş Güvenliği Komitesi başkanı Dai Whittingham, bunun İngiltere ve AB'de bir sorun olmadığını söyledi. "5G için farklı bir frekans setimiz var ve ABD'de izin verilenden daha düşük güç ayarları var. Seyahat eden insanlar 5G istiyor. Düzenleyiciler bu olasılığı açacak, ancak yaptıkları her şeyin güvenli olmasını sağlamak için atılacak adımlar olacak." ifadelerini kullandı.

5G
Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.