Güncel

Kripto suçluları, 10 milyar doları aklamanın yolunu arıyor!

Yeni rapora göre, kripto suçluları 2025 yılına kadar 10 milyar doları aklamaya hazırlanıyor!

Kripto suçluları, 10 milyar doları aklamanın yolunu arıyor!

Giderek daha popüler hale gelen ancak büyük ölçüde düzenlemeye tabi olmayan kripto para birimi endüstrisi genişledikçe, tomurcuklanan blockchain teknolojisinin hızla zengin olmak için yeni fırsatlar sunduğu, artan sayıda sahtekâr ve kötü niyetli katılımcıyı kendine çekiyor.

Kripto suçluları, 10 milyar doları aklamanın yolunu arıyor!

Sektörün büyümesine ve önceki yıllardan gelen bilgilere dayanarak, blockchain analitik platformu Elliptic tarafından yürütülen ve 2025 yılında yayınlanan “Following the Money in a Cross-chain World” raporunda tahmin edildiği gibi, kripto suçluları 2025 yılına kadar en az 10,5 milyar doları aklayacak.

Araştırmaya göre Elliptic, 2022 yılına kadar merkezi olmayan borsalar ( DEX'ler ), zincirler arası ağlar ve "varlık atlama veya zincir atlama yoluyla aklanan 4,1 milyar doların üzerinde yasa dışı veya yüksek riskli kripto para tespit etti".

Bu verileri dikkate alan platform, şunları tahmin etmeye devam ediyor:

“'Çapraz zincir suç' yoluyla aklanan yasa dışı kripto paranın değeri, 2022 ortasındaki 4,1 milyar dolardan yaklaşık %60 artarak 2023'te 6,5 milyar dolara ulaşacak. üst tahmin yaklaşık 15 milyar dolar.”

Kripto suçluları, 10 milyar doları aklamanın yolunu arıyor! - Resim : 1

Zincirler arası suçun analizi ve tahmini. Kaynak: Eliptik

Ayrıca çalışma, çapraz zincir suç oranlarındaki yüksek artış hızına da dikkat çekerek, Temmuz ayındaki 4,1 milyar dolara kıyasla "2020 yılına kadar DEX'ler, köprüler ve madeni para takas hizmetleri aracılığıyla 500 milyon doların üzerinde aklandığını" belirtti.

Elliptic'in kıdemli kripto tehdit analisti Arda Akartuna'nın açıkladığı gibi:

"Meşru faaliyetleri büyük ölçüde kolaylaştıran bu hizmetler, yine de suç gelirlerini aklamak için yeni yollar arayan kötü aktörlerin dikkatini çekti."

Buna ek olarak Akartuna, hala birçok kolluk kuvveti tarafından kullanılan eski blockchain analitik araçlarının "soruşturmaları sinir bozucu hale getiren ve suçlulara haksız bir avantaj sağlayan zincirler arası suçları izleyemediğini" açıklıyor.

Çalıntı fonların aklanması

Özellikle, bu yılki en rezil kripto para aklama olaylarından biri, kripto karıştırma hizmeti Tornado Cash'i ( TORN ) içeriyordu ve bu hizmetin %75'ini aldığı için Kuzey Kore sponsorluğundaki Lazarus Group tarafından Ethereum ( ETH ) blockchain köprülerine yapılan saldırılara karıştığını gösteriyor.

2022'nin ilk üç çeyreğinde kripto bilgisayar korsanlarının saldırılarında 2,5 milyar dolardan fazla  çalındığını bildirilmişti, ancak faaliyetlerinin başarı oranı üçüncü çeyrekte ikinci çeyreğe kıyasla %43 azaldı.

Ethereum ekosistemi bu saldırılardan en çok etkilenen olmasına rağmen, bilgisayar korsanları BCS'nin zincirler arası köprüsü BSC Token Hub'a, BNB Beacon Chain ile BNBChain arasındaki köprüye saldırarak askıya alınmasıyla sonuçlandığı için BNB Smart Chain ( BSC ) de güvenli olmadı.

Sorumluluk Reddi: Bu sitedeki içerikler yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Yatırım spekülatiftir. Yatırım yaparken sermayeniz risk altındadır.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.