Güncel

ASELSAN yerli motor üretti!

ASELSAN yerli elektrik motoru üretti. Motorun kullanıldığı otobüs üretildi ve bu otobüs 10 dakikada şarj olabiliyor.

ASELSAN yerli motor üretti!

ASELSAN yeniliklerine bir yenisini daha ekledi. ASELSAN'ın üretmiş olduğu yerli motor, kısa şarj süresi ile dikkatleri üzerine çekmeyi başardı.

ASELSAN Elektrikli Araç Sistemleri Program Müdürü Ali Murat Topçu, toplu ulaşım için TEMSA ile elektrikli otobüs geliştirdiklerini, yaklaşık 10 dakikada şarj olabilen aracın ilk iki prototipinin hazır olduğunu açıkladı. Topçu, şarj için beklemeler olmuyor ve bu aracın kısa zamanda belediyelerimiz tarafından kullanılmaya başlanacağını tahmin ediyoruz. dedi.

1489855985_aselsan-ile-temsadan-turkiyenin-ilk-100-yerli-elektrikli-otobusu-temsa-avenue-ev878080.jpg

ASELSAN'ın Ulaşım, Güvenlik, Enerji ve Otomasyon Sistemleri Sektör Başkanlığı olarak çalışmalar yaptıklarını belirten Topçu, 'Aracın en önemli birimi olan elektrik motoru, motor sürücüsü, kontrol birimi ve aracın diğer güç ihtiyaçları için gerekli olan çeviriciler Aselsan tarafından yerli ve milli olarak üretildi. Bunlar pek çok farklı araçta kullanılabilecek şekilde tasarlandı.' dedi.

 Aracın içerisinde olmazsa olmazlardan birinin de kontrol olduğunu belirten Topçu, "Kontrol birimleri de bizim geliştirdiğimiz askeri araçlarda kullandığımız birimler. Bu birimleri de sivil alana taşıdık. Şimdi bu birimlere akıl katmaya sıra geldi. Akıl katmak her türlü aracın otonom sürüş kabiliyetleriyle donatılması demek. Birkaç değişik proje kapsamında bu faaliyetlere de başlıyoruz." diyerek sözlerini sonlandırdı.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.