Aşı yaptırmayanlara sokağa çıkma kısıtlaması!

Aşı yaptırmayan vatandaşlara karşı sokağa çıkma kısıtlama getirilmesi sosyal medyada gündem oldu. İşte detaylar.

Aşı yaptırmayanlara sokağa çıkma kısıtlaması!

Artan koronavirüs vakaları kapsamında Avusturya şok eden bir karar aldı. Buna göre ülkede aşı olmayan vatandaşlar sokağa çıkamayacak. 

Koronavirüs hayatımıza girdiğinden beri her şey değişti. Uzun süre gelen karantina uygulamaları ve yeni sosyal yaşam kurallarının ardından aşı ile hayat biraz normale döndü. Ancak virüs için tehlike bitmiş değil. Koronavirüs mutasyona uğrayarak farklı varyantlarda karşımıza çıkıyor. Bu kapsamda Avusturya tüm dünyanın konuştuğu bir karara imza attı.

Aşı yaptırmayanlara sokağa çıkma kısıtlaması!

Aşı yaptırmayanlara sokağa çıkma kısıtlaması! - Resim : 1

Covid-19 vakalarının artmasıyla ülkeye yeni kısıtlamalar getirildi. Başbakan Alexander Schallenberg yeni önlemleri duyurdu. Basın toplantısı ile duyurulan yeni kararlar kısa sürede sosyal medyada da gündem oldu. Başbakan Schallenberg, yarından itibaren koronavirüs aşısı olmamış vatandaşların sokağa çıkmasının yasaklanacağını duyurdu. 

Ancak ülkede bazı istisnalar mevcut olacak. 12 yaş altı bu kuraldan muaf tutulacak. Ayrıca aşısız kişiler iş, eğitim, sağlık sorunu gibi temel ihtiyaçlarını karşılamak gibi nedenlerle sokağa çıkabilecek. Bunun dışında sosyalleşmek anlamında sokağa çıkma eğilimi gerçekleştiremeyecekler. Başbakan Schallenberg, "Aslında nüfusun üçte birine söyledik. Belirli sebepler dışında artık dairenizden çıkmayacaksınız. Bu, aşılı ve aşısızlar arasındaki temaslarda büyük bir azalmadır" ifadelerine yer verdi.

Kısıtlamaya uymayan vatandaşlara ceza işlemleri uygulanacak. Sağlık Bakanı Wolfgang Mueckstein, 12 yaş altı veya yakın zamanda Covid-19 geçiren kişilerin söz konusu kısıtlamadan muaf olduğunu ifade etti.