Güncel

Aspirin kanseri önlüyor

Tıp dergisi Lancet'te yayımlanan üç yeni araştırmaya göre aspirinin kanseri önleyici etkisine sahip olduğu belirtiliyor.

Aspirin kanseri önlüyor

Geçmişte aspirinin on yıl boyunca kullanılmasıyla kanser risklerinin azalması arasında bağ olabileceğini belirleyen Oxford Üniversitesi'nden bilim adamları, şimdi bu süreyi üç ila beş yılda sınırladıklarını söylüyor.

1332342843_resim2328982.jpg.gif

Araştırmaya göre, sadece üç yıl boyunca günde 75 ila 300 miligram aspirin alınmasının, kanser vakalarını dörtte bir azalttığı gözlendi.

Aspirin sadece kanser oluşumu riskini azaltmıyor, aynı zamanda kanserin vücuda yayılmasını da önlüyor. Aspirin dozu beş yıllık kullanım boyunca, 300 miligramdan fazla olduğunda kanserden ölüm riski de yüzde 15 azalıyor fakat kullanım süresi beş yılın üzerine çıktığında kanserden ölüm riski yüzde 37 azalıyor.

Araştırma, ilk önce kalp hastalıklarına karşı aspirin tedavisiyle hiçbir tedavi uygulanmaması arasındaki farklılıkları belirlemek üzere hazırlanmış ama uzmanlar daha sonra deneye katılan 77 bin hastanın verilerini inceledikleri zaman kanserden ölüm ve kansere yakalanma riskleri açısından aspirin kullanımının rol oynadığını saptamış.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.