Güncel

Audi'nin A6 ve A7 modelleri inceleme altına alındı!

Almanya Federal Motorlu Taşıt Dairesi Audi hakkında soruşturma başlattı.

Audi'nin A6 ve A7 modelleri inceleme altına alındı!

Popüler araba markası Audi, yedinci nesil A6 ve A7 sedan modellerinde kullanılan motorlarda bir anormallik keşfetti. Kullanılan V6 dizel motorların yönetim yazılımlarındaki bu anormallik otomobil endüstrisinde ikinci bir dieselgate skandalı endişesi yarattı.

Alman üretici yazılımlardaki anormalliği fark eder etmez tüm A6 ve A7 teslimatlarını geçici bir süre askıya aldı. Ayrıca Alman yetkililer konu ile ilgili bilgilendirildi.

Almanya Ulaştırma Bakanlığı ve Almanya Federal Motorlu Taşıt Dairesi (KBA) konuyla ilgili resmi bir soruşturma başlattı. Öte yandan şirketin CEO’su Rupert Stadler konuyla ilgili açıklama yaptı. Stadler açıklamasında, “Motor test sonuçlarımızı eksiksiz olarak KBA ile paylaşıyoruz. Her türlü anormalliği de yetkililere bildiriyoruz. Çünkü tam açıklık bizim önceliğimizdir. Yaşanan son durumda da bunu gecikmeden yaptık” dedi.

Audi A6 ve A7 modellerinde yaşanan sorun, araçlarda kullanılan Gen 2 Evo tipi motorların 268 beygirlik V6 varyantları ile ilgili. Bu tip motorlar eskilerin aksine yeni ve Euro 6 standartlarına sahip motorlardır. Açılan soruşturma Audi'nin aleyhine mi ilerleyecek bekleyip göreceğiz ancak tam olarak test edilmeden araçların piyasaya sunulması da kabul edilemez bir gerçek.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.