Güncel

Avrupa Birliği vergi konusunda Türkiye'yi örnek aldı!

Avrupa Birliği de Türkiye'nin birkaç yıldır uyguladığı gibi birliğe dışarıdan gelen en ufak ürünün bile vergilendirilmesi kararını aldı.

Avrupa Birliği vergi konusunda Türkiye'yi örnek aldı!

Geçtiğimiz yıllarda çıkarılan bir kanun ile özellikle Çin'den getirilen ürünler başta olmak üzere yurtdışından Türkiye'ye kargo ile giren tüm ürünlerin vergilendirilmesine karar verilmişti. Fiyatı 0.01 dolar olan bir ürün dahi Türkiye'ye kargo yolu ile giriyorsa vergisi kesiliyor ve PTT görevlisi tarafından tahsil ediliyordu.

Avrupa Birliği de dışarıdan gelen tüm ürünleri vergilendirecek

Son gelen haberler Avrupa Birliğinin de benzer bir karar aldığını gösteriyor. Özellikle Çin ürünlerinin bu konudaki yükselişi batılı ülkeleri önlem almaya itiyor. İlk başta belirli bir değerin üzerindeki kargolara uygulanan vergi sistemi bu sistemin suistimal edilmesi, yani çok pahalı ürünlerin ucuz gösterilerek veya hediye gibi isimler altında getirilmesi sonucunda fiyata bakılmaksızın bütün ürünlere vergi konulması ile sonuçlandı.


Avrupa Birliği ülkelerinde uygulanan KDV oranları

Telefon ekran koruyucusu bile vergilendirilecek

Avrupa Birliği ülkelerine AB dışındaki ülkelerden gelen ürünler 22 Euro'nun altında ise bürokratik yük olacağı düşüncesi ile vergilendirilmiyordu fakat 1 Temmuz 2021 itibariyle artık tüm kargolar vergiye tabi olacak. Hemen belirtmek gerekir ki AB ülkeleri arasında dolaşan kargolar gümrük birliğine tabi olduğu için ne kadar değerli olursa olsun vergilendirilmiyorlar. Karar AB ülkelerine AB dışından gelen kargolar için geçerli. Örneğin Türkiye'den Almanya'ya bir kargo gönderilirse Almanya'daki vatandaş kargoyu almak için vergisini ödemek zorunda kalacak.

Bu kararın alınmasında yıllardır süren suistimallerin, özellikle işletmelerin vergisiz şekilde tonla ürün getirip satmasının ve yerel üreticileri zor durumda bırakmasının etkili olduğu söyleniyor. Sonuçta ürettiği her şey zaten daha pahalıya mal olan AB üreticisi bir de vergili çalışırken dışarıdan gelen ürünlerin, özellikle Asya ülkelerinde zaten ucuza üretilmesi, üzerine de vergisiz gelmesi ile AB içindeki küçük üreticiler ve kurallara uymaya çalışan ticarethaneler oldukça büyük zorluklarla karşılaşmaya başlamıştı.

Yine de bu kararın sırf daha çok vergi toplamak için alındığını savunanlar da oldukça fazla. Avrupa'da da aynı Türkiye gibi vergiler oldukça yüksek. Yine de Avrupa Birliği ülkelerinin çoğunda vatandaşların gelir oranları da çok yüksek olduğundan yüksek vergilere rağmen ülkemizdeki durumun aksine vergiler orta ve düşük gelirli ailelerin yaşam standartlarını düşürmüyor.

Yorumlar
Teknosiyosu
Dogru diyorsunuz bu gördüğüm en iyi haber vergilendirme işinden ülkemize yetisebilecek hiç bir ülke yok. Ürün fiyatı vergisiz hali 1000 lira verili hali 9500 lira ülkemiz bu konuda en iyisidir.
Cevapla
MUSTAFA
Bizi örnek alıyorlar Avrupa bizi kıskanıyor
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.