Kripto Para

Cumhurbaşkanlığı’ndan kripto paralar hakkında önemli açıklama!

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi kripto para ile ilgili son dakika bilgi notu geçti. Platformdaki paralarınız çalınabilir!

Cumhurbaşkanlığı’ndan kripto paralar hakkında önemli açıklama!

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi'nce 'kripto varlık alım satım platformlarına ilişkin uyarılar' başlıklı video yayınlanarak, platformdaki varlıkların çalınabileceği, sıcak ve soğuk cüzdanların resmi standardı olmadığı ve bu nedenle gerçek paraların resmi bankalarda tutulması gerektiği uyarısında bulunuldu. Cumhurbaşkanlığı, yatırımcılara paralarınızı resmi banka hesaplarında tutmalısınız uyarısı yaptı.

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi'nden yapılan açıklamada, kripto varlık alım satım platformlarının sayısı ve kullanıcısının gün geçtikçe arttığı hatırlatıldı. Bu noktada bilinçli kullanımın çok önemli olduğu belirtildi.

Kripto Varlık Alım-Satım Platformlarına Yönelik Uyarılar:

*Kripto varlıklar fiziksel olmadıkları için sadece elektronik ortamlarda saklanabilmekte, soğuk ve sıcak cüzdan olmak üzere iki farklı ortam kullanılabilmektedir.

*İnternete bağlı olan ve saklanmaları için kullanıcının herhangi bir donanıma ihtiyaç duymadığı cüzdanlara sıcak cüzdan denilmektedir. Kripto varlıklar, sıcak cüzdan kullanılarak saklanıyorsa; kripto varlıkların güvenliği, sıcak cüdan hizmeti sunanlara emanet edilmelidir.

*Soğuk cüdan, sadece kripto varlık alışverişi esnasında internete bağlı olan cüzdanlardır. Bilgisayardan bağımsız bir donanımda saklanmakta, alışveriş dışında internet bağlantısı bulunmamaktadır. Kripto varlıkların güvenliği üçüncü taraflara emanet edilmek istenmiyorsa, soğuk cüzdanlar kullanılmalıdır.

Güvenli Saklama Yöntemleri:

*Sıcak ve soğuk cüzdanların herhangi bir resmi standardı bulunmamakta; bu sebeple sıcak ve soğuk cüzdanların belirli bir standarda göre kontrolü yapılamamaktadır. Bu yüzden gerçek paraları saklamak için, sıcak ve soğuk cüzdanlar değil, ülkelerin güvenli kabul ettikleri resmi banka hesapları gibi para saklama mekanizmaları kullanılmalıdır.

Güvenli Alım-Satım Platformları Kullanımı:

*Kripto varlığın alımı satımı esnasında mümkün olduğunca platformun internet trafiği, ortalama nakit bulundurma, işlem hacmi ve borsa tarafından bildirilen hacmin kullanıcıları tarafından doğruluğuna duyulan güven faktörlerine bağlı olarak belirlenen kripto varlık borsa skoru yüksek olan platformlar kullanılmalıdır

Hukuki Güvenlik:

*Kripto paralara yatırım yapılmadan önce, ne amaçla geliştirildiği, arkasındaki teknolojinin ne olduğu, sürdürebilirliği nasıl sağlayacağı gibi bilgileri içeren 'White Paper' (İzahname)’ın incelenmesi ve buna göre yatırım yapılması gerekmektedir

Siber Güvenlik Farkındalığı:

*Siber saldırılar sonucunda kişisel verilerin ifşası ya da platformdaki varlıkların çalınması gibi telafisi olmayan durumlarla her an karşılaşılabilme riski dikkate alınmalıdır

Yorumlar
Oktay
Yalan haber,,,zaten bir sürü güvenlik aşaması var...milleti panikletip sattım ve topla taktiği
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.