Güncel

Avrupa Birliği'nden aşı kartları açıklaması geldi! Yarın her şey değişecek

Avrupa Birliği aşı kartlarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Buna göre artık Türkiye'den seyahat edilebilecek. İşte detaylar.

Avrupa Birliği'nden aşı kartları açıklaması geldi! Yarın her şey değişecek

Bir süredir yurtdışına yapılan seyahatlar konusunda soru işaretleri vardı. Aşısını olmuş vatandaşlar Avrupa Birliği'nin aşılarını tanıyıp tanımayacağını merak ediyordu. Sadece seyahat edebilmek için bile BioNTech aşısı olanların sayısı çok yüksek.

Nihayet Avrupa Birliği'nden konuya ilişkin bir açıklama geldi. Yarından itibaren yeni bir uygulamaya geçilecek. Yeni uygulamaya göre Avrupa Birliği, Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden oluşturulan aşı kartlarını kabul edecek.

Avrupa Birliği, aşı kartlarıyla seyahat konusunda açıklama yaptı

Avrupa Birliği Komisyonu, Türkiye, Kuzey Makedonya ve Ukrayna'nın uyguladığı COVID-19 aşı sertifikalarına "denklik" verilmesi kararını duyurdu. Yapılan açıklamada yeni uygulamanın 20 Ağustos'tan itibaren yürürlüğe gireceği belirtildi. 

Buna göre iki doz aşısını olmuş Türkiye vatandaşları, Covid-19 aşı kartlarını e-Nabız veya Hayat Eve Sığar (HES) uygulamaları üzerinden oluşturabilirler. Oluşturulan bu aşı karnesiyle de seyahat edebilecekler. Aşı kartına sahip vatandaşlar 20 Ağustos tarihinden itibaren 27 Avrupa Birliği ülkesine seyahat edebilecek. 

Aşı sertifikasında kişilerin adları, soyadları, TC kimlik numaraları gibi bilgilerin yanı sıra hangi aşıyı oldukları ve hangi tarihte aşı oldukları gibi bilgiler de yer alacak. Avrupa Birliği, BioNTech-Pfizer, Moderna, AstraZeneca ve Johnson and Johnson isimli aşıları kabul edeceğini duyurdu. Bu noktada Sinovac aşısı olmuş vatandaşlar için hala soru işaretleri bulunuyor. Sinovac aşısı olmuş kişilere yönelik bir açıklama henüz gelmedi.

 
Yorumlar
Bahadir Ömer Hamamcioglu
Her 6 ay da bir aşı paranız varsa yaptırın.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.