Güncel

ABD açıkladı! Çin Apple'a haksızlık yapıyor

Toronto Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre Çin Apple'a büyük haksızlık yapıyor. İşte detaylar.

ABD açıkladı! Çin Apple'a haksızlık yapıyor

Toronto Üniversitesi'nde teknoloji ve insan hakları ile ilgili araştırma grubu olan CitizenLab, Apple'ın Çin'deki App Store'unun sansürü hakkında araştırma yapıldığını söyledi. Citizelab’ın raporuna göre;

"Çin anakarasında, Apple'ın Çin liderliğine ve Çin'in siyasi sistemine, muhaliflerin ve bağımsız haber kuruluşlarına geniş referanslar ve dinler, demokrasi ve insan haklarıyla ilgili genel terimler dahil olmak üzere siyasi içeriği sansürlediğini gördük." İfadesi yer alıyor.

Citizenlab’e  göre Apple düşüncesizce ve tutarsız bir şekilde seçilmiş anahtar kelime listesine sahip bulunuyor. İnsan hakları ve teknoloji alanındaki çalışmalarıyla tanınan Citizenlab yeni raporunda farklı bölgelerde 1.100’den fazla filtrelenmiş anahtar kelime bulduğunu belirtti.

ABD açıkladı! Çin Apple'a haksızlık yapıyor

Çin'in büyük teknoloji şirketleri için önemli bir pazar olduğunu söyleyen Citizenlab küresel şirketlerin uluslararası düzeyde kabul görmüş insan hakları normlarını desteklemek ile tamamen ticari çıkarlara dayalı kararlar almak arasında artan belirsizlikler ve ikilemler olduğunu ifade etti. CitizenLab, Apple’ın hangi içeriği sansürlediklerini tam olarak anlamadığını söyledi.

'Yanlışlıkla reddedildi'

Gruba yanıt veren baş gizlilik sorumlusu Bayan Jane Horvath, Apple'ın kurallarının bölgeye bağlı olduğunu ve "sürece hiçbir üçüncü taraf veya devlet kurumunun dahil olmadığını" söyledi.

"Büyük ölçüde, bu otomatik bir süreç değil ve manuel iyileştirmeye dayanıyor. Bazen bu, gravür isteklerinin yanlışlıkla reddedilmesine neden olabilir. Ve ortaya çıktıklarında bu durumları gözden geçirmek ve düzeltmek için bir sürecimiz var’’ dedi.

Yorumlar
Gelebilir
Hadi canım abd Çin e haksızlık yapıyor olmasın.... Huawei
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.