Güncel

Havalimanında pasaportsuz check-in dönemi!

Avustralya, bundan böyle pasaport kontrolü ile vakit kaybını geride bırakıyor. Geliştirilen yeni teknoloji sayesinde artık yolcular yüz tanıma sistemi ile tanımlanacak.

Havalimanında pasaportsuz check-in dönemi!

Avustralya, geliştirdiği yeni teknoloji sayesinde artık elle pasaport kontrol sürecini geride bırakıyor.

2017 yılı başlarında duyurulan yüz tanıma sistemine geçiş sürecinde bir adım daha atıldı ve bu haftadan itibaren Sidney Havaalanında seçilmiş uçuşlarda yolcuların check-in işlemleri yüz tarama sistemiyle yapılabilecek ve böylelikle süreden tasarruf sağlanmış olacak. 

Sydney Airport CEO’su Geoff Culbert konu hakkında, “Başından beridir Qantas ile çalışıyoruz ve bu teknolojiyi denerken de onlarla çalışmaktan dolayı mutluluk duyuyoruz.

Gelecekte pasaport sırasında veya check-in yaparken çantanızda pasaportunuzu aramak zorunda kalmayacak, telefonunuzdan biniş kartınızı göstermeye çalışmayacak veya giriş kartınızla uğraşmak zorunda kalmayacaksınız. Yüzünüz bu süreçlerin tamamında hem pasaportunuz hem de biniş kartınız olacak.” dedi.

Şimdilik sınırlı sayıda uçuş ile denemelerin yapılacağı bu teknolojinin gelecek dönemler tüm uçuşlarda kullanılması planlanıyor. Bu konuda net bir tarih vermeyen Culbert, çalışmaların tüm hızıyla devam ettiğinin de altını çizdi. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.