İnternet

E-ticaret sitelerine 'Güven Damgası' zorunluluğu!

Yeni dönemde elektronik ticaret yapan sitelere güven damgası verilecek.


Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, yeni dönemde elektronik ticaret yapan sitelere güven damgası verecek. Yakın zamanda zorunlu hale gelecek olan bu uygulamaya başvurular, şimdiden başlamış durumda. 

Kayseri Sanayi Odası Başkanı Mehmet Büyüksimitçi, Gümrük Bakanlığı tarafından e-ticaret sitelerine güven damgası verilmesi konusundaki tebliğ geldiğini belirterek konuyla ilgili; 

"En önemli sorunların başında güven eksikliği geliyor. Bunun için Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’mızla e-ticaret sitelerine güven damgası verilmesi konusunda yaptığımız çalışmanın sonucu tebliğ olarak yayınlandı.

Önümüzdeki günlerde, 1 aya kadar bakanlığımızdan aldığımız yetkiyle Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği olarak güven damgası vermeye başlayacağız.”

1 ay içerisinde 'güven damgası' sahibi olabilmek için firmalardan başvuru almaya başlayacaklarını belirten Büyüksimitçi, internetten alışveriş yapan kesimin 'Güvenlidir' ibaresini gördükten sonra gönül rahatlığı ile alışveriş yapabileceklerini belirtti.

Güven Damgası Nedir?

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından 'Elektronik Ticarette Güven Damgası Hakkında Tebliğ' Resmi Gazetede yayımlanarak, yürürlüğe girdi. E-ticarette 'güven damgası' yeni çıkmış olsa da henüz sağlayıcısı bulunmuyor.

'Güven damgası' uygulamasının amacı, tüketicilerin haklarını koruyup, internet üzerinden daha rahat ve güvenilir alışveriş yapmalarını sağlamak olacak. 'Güven damgası', yasa gereğince uygulanacak asgari güvenlik ve hizmet standartlarını sağlayan e-ticaret firmalarına ve hizmet sağlayıcılarına verilecek sembole deniliyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.