Güncel

Avusturya Facebook ve Google'dan vergi alacak!

Avusturya, Google, Facebook gibi uluslararası dijital işletmelere yönelik yeni vergi düzenlemesi yapacak.


Avusturya Dışişleri ve Entegrasyon Bakanı, Avusturya Halk Partisi Genel Başkanı Sebastian Kurz, kurulacak yeni hükümette, GoogleFacebook gibi uluslararası dijital işletmelere yönelik yeni vergi düzenlemesi yapılacağını açıkladı.

Kurz ve Avusturya Özgürlük Partisi Genel Başkanı Heinz Christian Strache, ülkede yaklaşık bir aydır yürütülen koalisyon görüşmelerinde, her iki partinin dijitalleşme alanında yapılacak yeniliklere yönelik anlaşma sağladığını belirtti. Dijitalleşmenin ciddi zorlukların yanında farklı yenilik ve imkanlar sunduğuna söyleyen Kurz, özellikle e-devlet, eğitim ve ekonomi alanında yeni iş alanları ve kolaylıklar doğuracağını ifade etti.

1511542539_google-facebook-new1-1920.png

Kurz, kişi ve kurumlara ait dijital hesap oluşturmak suretiyle devlet hizmetlerinin hızlandırılması, ülke genelinde dijital eğitim platformunun kurulması ve dijital işletmelere yönelik vergi düzenlemesi olacağını anlattı. Google, Facebook gibi uluslararası dijital işletmelerin ticari alanda Avrupa Birliği ve dünya gelinde ciddi kazançlar elde etiğini söyleyen Kurz, bu firmaların, neredeyse hiç vergi ödemediklerinin altını çizdi.

Kurz, dijital işletmelere yönelik vergi düzenlemesi noktasında her iki tarafın da hemfikir olduğunu belirterek, Uluslararası dijital işletmelerin vergilendirilmesine yönelik oluşturulacak modeli AB'ye taşıyacağız, ancak AB genelinde bir uzlaşı sağlanmaması durumunda, biz konuyu ulusal çerçevede çözeceğiz. Çünkü kim bizde gelir elde ediyorsa o gelirin vergisini ödemek zorundadır, aksi taktirde ticari alanda adaletsizlik oluşur. dedi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.